Jak wyposażyć stanowisko blacharsko-lakiernicze?

jak-wyposazyc-stanowisko-blacharsko-lakiernicze

Wszystkie pojazdy poruszające się po drogach są narażone w większym lub mniejszym stopniu na udział w stłuczkach, kolizjach i wypadkach. Powstałe w ich wyniku uszkodzenia karoserii wymagają zwykle interwencji blacharsko-lakierniczej, która będzie niemożliwa bez wykorzystania odpowiedniego wyposażenia i niezbędnych narzędzi. Choć skala koniecznych prac może być różna, bez niektórych akcesoriów trudno wyobrazić sobie profesjonalną naprawę.

Co jest potrzebne przy naprawach blacharskich?

Przywracanie elementom karoserii odpowiedniej geometrii albo, jeśli zniszczenia są zbyt poważne ich wymiana, wymagają korzystania z szerokiej gamy urządzeń. W przypadku najpoważniejszych uszkodzeń konieczne jest często użycie ramy blacharskiej pozwalającej na kompleksowe przywrócenie elementom nośnym nadwozia właściwego kształtu. Większość napraw ma jednak mniejszą skalę, wymagając skromniejszego, lecz równie potrzebnego arsenału narzędzi. W każdym warsztacie muszą się znaleźć m.in. podstawowe narzędzia blacharskie takie jak młotki, przecinaki, rozpieracze, tarniki, babki i łyżki blacharskie, a także klamry blacharskie. Konieczne są elektronarzędzia lub narzędzia pneumatyczne pozwalające na obróbkę metalu od szlifierek po piły. Ciężko byłoby się obejść bez sprzętu spawalniczego – spawarek TIG oraz przydatnych spawarek MIG/MAG, jak również przecinarek umożliwiających cięcie uszkodzonych elementów. Nie można też zapominać o niezbędnych szpachlach i wypełniaczach oraz rozmaitych materiałach ściernych od tarcz do szlifierek kątowych lub oscylacyjnych aż po pasy bezkońcowe czy różne ściernice.

Jakie wyposażenia, urządzenia i narzędzia są nieodzowne podczas prac lakierniczych?

Naprawa uszkodzonej karoserii nie byłaby pełna bez odtworzenia warstwy lakieru zabezpieczającej blachy przed czynnikami zewnętrznymi oraz nadającej autu atrakcyjny wygląd. Wśród niezbędnych akcesoriów znajdą się m.in. urządzenia do przygotowywania elementów do malowania np. komory do piaskowania, a także wszelkiego typu stojaki oraz sprzęt do mieszania i nanoszenia lakierów – od mieszaczy po pistolety lakiernicze. Do koniecznego wyposażenia należą też zapasy elementów używanych do maskowania, rozpuszczalników, podkładów i lakierów oraz narzędzi polerskich.

Szeroki wybór narzędzi, wyposażenia i akcesoriów dla warsztatów blacharsko-lakierniczych można znaleźć w ofercie firmy RG Narzędzia. Dostępne są w niej także narzędzia ręczne, elektronarzędzia, urządzenia pneumatyczne, jak również maszyny do obróbki metalu, sprzęt spawalniczy i warsztatowe systemy do przechowywania.