Jak wyjść z długów?

Wyjście z długów, nie zawsze jest oczywistą sprawą. Jak tego dokonać nie popełniając najczęstszych błędów, które potrafią realnie utrudnić to zadanie. Metod jest wiele, jednak dziś poznasz 7 konkretnych sposobów na wyjście z długów.

1. Uporządkuj swoje finanse

Jest to jedna z rzeczy jaką powinniśmy rozważyć najszybciej. Zamiast wplątywać się w kolejne zobowiązania i narastającą spiralę długów, zatrzymajmy się sprawdźmy czy przypadkiem nie możemy ograniczyć wydatków by stopniowo wyjść z zadłużenia.

2. Zweryfikuj, czy wszystkie długi są naprawdę Twoje

To wierzyciel musi udowodnić istnienie długu. Jeśli jakaś firma windykacyjna zgłasza się do nas w sprawie długu zażądajmy dokumentów, które potwierdzą dług. Nie dajmy się zastraszyć pracownikom firm windykacyjnych, dlaczego mielibyśmy spłacać dług, który być może nawet nie jest nasz. Zdarza się nierzadko, że nielegalnie działające firmy wmawiają ludziom zobowiązania, które potem próbują wyegzekwować z wykorzystaniem legalnie działających firm windykacyjnych. Sprawdź zatem z kim masz doczynienia

3. Rozważ konsolidację zadłużenia

Wzięcie jednego większego kredytu na spłatę kilku mniejszych to jeden ze sposobów, dzięki temu spłacając jedną ratę kredytu będzie spłacali wszystko jednocześnie. Oczywiście trzeba być przygotowanym na to, że zajęcie się tym samodzielnie nie będzie najprostszym zadaniem. Banki nie są skore do współpracy z dłużnikami, którzy już mają zaległości,a zatem o konsolidacji najlepiej myśleć nim narosną nam zaległości.

4. Sprawdź przedawnienie zadłużenia

Każde zobowiązanie z czasem wygasa, a czas ten zależy od charakter długów. Jeżeli windykacja nie przyniesie rezultatów z czasem zobowiązanie ulegnie przedawnieniu, a dłużnik może odetchnąć.

5. Czy wiesz czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka to umorzenie zobowiązań osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej, gdy zaistnieje niezawiniona niewypłacalność. Sprawdź czy możesz się o nią ubiegać. Sama idea jest oczywiście niezmienna i upadłość ma służyć ludziom, którzy w sposób niezawiniony popadli w długi. Cyklicznie zmieniają się natomiast przepisy, więc zbadaj czy w Twojej sytuacji dają one szansę na wyjście z zadłużenia. Szczegóły możesz doczytać na tej stronie https://mamdlugi.pl/

6. Idź z wierzycielem na ugodę

Czasem warto na chwilę się zatrzymać i jeszcze raz ocenić czy jako dłużnik stawiamy na starcie z bankami i firmami windykacyjnymi, czy też zamiast użerać się latami nie powinniśmy iść z wierzycielami na ugodę. Zamiast kłótni i tzw. „ciągania się po sądach” wierzyciel często będzie preferował kompromis, który pozwoli Ci wyjść z czasem z długów. Wśród potencjalnych rozwiązań można wskazać np. częściowe umorzenie kapitału, umorzenie odsetek lub wydłużenie okresu spłaty.