Jak wyjść z długów i zacząć cieszyć się życiem?

eurobank-jak-wyjsc-z-dlugow-i-zaczac-cieszyc-sie-zyciem

Tkwienie w spirali zadłużenia jest nie tylko niebezpieczne, ale także bardzo obciążające psychiczne. Może prowadzić do depresji lub innych zaburzeń, nie mówiąc już o trudności z opanowaniem sytuacji finansowej, w której znajduje się zadłużony. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że prawie każdą sytuację można poprawić.

Aby wyjść ze spirali zadłużenia czasem nie wystarczą dobre chęci i mocne postanowienie poprawy. Konieczna bywa pomoc w konsolidacji zadłużenia, a nierzadko także w planowaniu budżetu. Aby skutecznie wyjść z długów, należy dokonać dokładnej analizy budżetu, a następnie zaplanować harmonogram spłaty. Ewentualnie skonsolidować zobowiązania i skorzystać z takich narzędzi, jak na przykład kredyt konsolidacyjny. Kalkulator pomoże w poszukiwaniach najkorzystniejszego produktu bankowego.

Twoi sprzymierzeńcy: budżet, kredyt konsolidacyjny, kalkulator

Aby skutecznie wyjść z długów, nie możesz działać chaotycznie. Potrzebny jest plan działania, być może długofalowy i zakładający wiele wyrzeczeń i poświęceń. Zaplanuj proces wychodzenia z długów, biorąc pod uwagę swoje przychody oraz wydatki. Zastanów się, jaką kwotę miesięcznie możesz przeznaczyć na spłatę zobowiązań. Zgłoś się do instytucji, w których jesteś dłużnikiem i okaż dobrą wolę, nie chowając głowy w piasek.

Być może bank będzie w stanie zaoferować korzystną konsolidację długu, na przykład tani kredyt. Kredyty konsolidacyjne są dobrym rozwiązaniem dla tych osób, które mają wiele zobowiązań w różnych bankach (kredyt konsumpcyjny, kredyt samochodowy, pożyczka z karty kredytowej). Tani kredyt konsolidacyjny to niższa comiesięczna rata, przynosząca trochę psychicznego odpoczynku dłużnikowi.

Plan działania i żelazna konsekwencja

Należy sobie uświadomić, że proces wychodzenia z długów nie należy do przyjemności i na pewno nie da się go zrealizować w kilka tygodniu lub miesięcy. Być może będziesz zmuszony, aby samochód zamienić na komunikację miejską, a wygodne mieszkanie w prestiżowej dzielnicy – na kawalerkę na przedmieściach. Oprócz cięcia wydatków możesz także poszukać takiego rozwiązania, jak znalezienie dodatkowego źródła dochodu. Być może w weekendy jesteś w stanie podjąć drugą pracę bądź masz jakiś fach w ręku. Myśl o każdej przepracowanej godzinie jak o czynniku zbliżającym cię do wolności finansowej.

Optymistyczne, ale nie hurra optymistyczne myślenie

Bardzo istotne jest, aby wyciągnąć wnioski z bycia zadłużonym i już nigdy nie powtórzyć raz popełnionych błędów. Kredyty konsolidacyjne są narzędziem służącym do wyjścia z długów, a nie mającym zapewnić dodatkowe wolne środki w comiesięcznym budżecie. Należy pamiętać, że obniżona rata wiąże się z wydłużonym czasem spłaty, zatem finalnie dłużnik musi wpłacić więcej pieniędzy do banku. Jeśli jednak realizujesz ściśle harmonogram spłaty, którego tani kredyt konsolidacyjny jest częścią, taki krok pomoże w odzyskaniu komfortu psychicznego i kontroli nad wydatkami.