Jak wyjść z anemii?

Ciągłe uczucie zmęczenia, bladość, ospałość. Wszystko to można zrzucić na przepracowanie i zwykłe zmęczenie, ale w rzeczywistości może do być anemia, groźna dla serca i mózgu człowieka. Tych objawów nie należy lekceważyć i warto się zbadać pod kątem anemii.

Anemia – co to jest?

Anemia to choroba, polegająca na zaburzeniach ilości hemoglobiny i czerwonych krwinek. Może polegać to na tym, że w organizmie jest za mało czerwonych ciałek, albo za małe stężenie hemoglobiny we krwi przy prawidłowej ilości czerwonych krwinek. W żadnym razie tej choroby nie wolno lekceważyć. Hemoglobina, która jest ważnym składnikiem krwi przenosi tlen do wszystkich organów i komórek ciała, a jej niedobór jest szczególnie niebezpieczny dla serca i mózgu.

Objawy anemii

Niebezpieczeństwo anemii polega na tym, że jej objawy można odebrać jako zwykłe zmęczenie, przepracowanie i życie w silnym stresie. Ignorując te objawy, choroba może się pogłębiać i szkodzić naszemu sercu i mózgowi. Dlatego jeśli cierpimy na chroniczne zmęczenie, stres, czy stany depresyjne, należy koniecznie pójść do lekarza i przebadać się. Do objawów anemii należy także łamliwość włosów, bladość skóry i błon śluzowych, zawroty głowy, osłabienie. Ponadto, objawy anemii zależą także od jej przyczyny, np. niedoboru witaminy B12 lub kwasu foliowego. Jeśli anemia jest wynikiem niedoboru witaminy B12, to do pozostałych objawów dołącza senność, kołatanie serca, skłonność do depresji, problemy z pamięcią i koncentracją. Z kolei, jeśli przyczyną jest niedobór kwasu foliowego, anemia może objawiać się zaburzeniami neurologicznymi i zaburzeniami równowagi, reakcje paranoidalne i zmiany osobowości.

Leczenie anemii

Anemię, na szczęście, można wyleczyć. Kiedy już zostaniemy prawidłowo zdiagnozowani i dowiemy się, co jest przyczyną anemii, np. niedobór witaminy B12 czy żelaza, będziemy musieli uzupełnić naszą dietę o te składniki. Oczywiście, jeśli przyczyna anemii będzie inna, otrzymamy stosowne leki. Najważniejsze jest jednak, by nie lekceważyć objawów i iść do lekarza. Jeśli tego nie zrobimy, nasza choroba może się pogłębić, w wyniku czego możemy mieć poważne problemy z sercem. Samego niedoboru witaminy B12 także nie wolno lekceważyć, gdyż poza anemią, powoduje on szereg innych zaburzeń.