Jak wyglądają ceny mieszkań w Trójmieście?

Obiegowa opinia głosi, że mieszkania w Trójmieście, zwłaszcza te pochodzące z rynku pierwotnego, są bardzo drogie – jedne z najdroższych w naszym kraju. Jak jest naprawdę? Czy można kupić w miarę tanie mieszkania od dewelopera w Gdyni, Gdańsku lub Sopocie?

Średnie ceny nieruchomości w Trójmieście

Już od 2006 roku Narodowy Bank Polski zbiera informacje o średnich cenach nieruchomości bezpośrednio od deweloperów i pośredników. Wynika z nich, że w 2018 roku nastąpił wyraźny wzrost cen za nowe mieszkania w Gdyni i Gdańsku. Dane opublikowane po pierwszym kwartale 2019 roku wskazują, że ceny te, zarówno ofertowe, jak i transakcyjne, nadal rosną. W efekcie średnie ceny mieszkań w Trójmieście plasują się na drugim miejscu po Warszawie wśród najdroższych nieruchomości w Polsce.

Co wpływa na tak wysoką cenę za mieszkania od dewelopera w Gdyni i Gdańsku?

Dobra sytuacja gospodarcza w kraju i wciąż utrzymujący się wysoki popyt na mieszkania powodują, że mieszkania od dewelopera w Gdyni, Gdańsku czy Sopocie utrzymują się na dosyć wysokim poziomie. Wiele osób kupuje nowe mieszkania w Gdyni czy Gdańsku w związku z własnymi potrzebami mieszkaniowymi, ale jest też szerokie grono inwestorów kupujących nieruchomości w celu ich wynajmu i czerpania z tego tytułu stałych korzyści finansowych.

Nie bez znaczenia dla cen na rynku nieruchomości pozostają niskie stopy procentowe, wpływające korzystnie na oprocentowanie kredytów hipotecznych. Nie wszyscy kupujący mieszkania od dewelopera w Gdyni, Gdańsku czy innych miastach w Polsce korzystają z kredytowania zakupu nieruchomości. NBP wskazuje, że w ostatnich siedmiu miesiącach 2018 roku około 60 proc. mieszkań kupionych było za gotówkę.

Z analizy wykonanej w Wydziale Statystyczno-Dewizowym oddziału NBP w Gdańsku wynika, że 17 proc. mieszkań kupowanych jest z myślą o wynajmie. To właśnie zakupy inwestycyjne w dużym stopniu odpowiadają za to, że na nowe mieszkania w Gdyni i Gdańsku obowiązują dosyć wysokie ceny. Analitycy dodają też, że w tych lokalizacjach mieszkania sprzedają się najszybciej ze wszystkich polskich miast.

Ile trzeba zapłacić za nowe mieszkania w Gdyni?

Przykładowo deweloper Hossa, działający na trójmiejskim rynku, sprzedaje nowe mieszkania w Gdyni Śródmieście. W budynku przy Obrońców Wybrzeża 6 można kupić luksusowy apartament o powierzchni niemal 100 mkw, w cenie ponad 12 tys. zł za mkw. W efekcie za mieszkanie trzeba zapłacić ponad 1 mln zł, ale będzie ono bardzo komfortowe, w prestiżowej lokalizacji.