Jak wygląda ekstrakcja zęba?

Rozwój stomatologii doprowadził do sytuacji, w której większość zabiegów umożliwia całkowite wyleczenie dolegliwości chorobowych. Niestety, czasami dochodzi do sytuacji, w której mimo niezwykle szerokiej oferty gabinetów stomatologicznych, niemożliwe jest całkowite pozbycie się bólu. W takim momencie, niezbędne staje się wykonanie ekstrakcji zęba, czyli po prostu jego usunięcia z jamy ustnej. Kiedy jest ona koniecznością i jak przebiega ten zabieg? Dowiecie się tego w dzisiejszym artykule.

Kiedy należy wykonywać ekstrakcję zęba?

Na samym początku powinniśmy przeanalizować wskazania do ekstrakcji zęba. Możemy je podzielić na trzy najczęstsze kwestie. Po pierwsze, jest ona niezbędna w sytuacji, kiedy ząb po prostu nie nadaje się do leczenia. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w której w jamie pacjenta rozwinie się nieodwracalne zapalenie miazgi. Często jednak zdarza się, że leczenie kanałowe, mające na celu usunięcie miazgi jest niemożliwe do wykonania (powodem może być na przykład niedrożność kanałów. W takiej sytuacji niezbędne jest podjęcie się zabiegu ekstrakcji.

Drugim powodem może być efekt nieszczęśliwego wypadku, podczas którego ząb złamie się lub pęknie, a miazga zostanie odsłonięta. Czasami jednak zdarza się, że taki ząb można uratować przy pomocy korony czy materiału kompozytowego! Ostatnim czynnikiem mogącym wzbudzić konieczność wykonania ekstrakcji, jest konieczność podjęcia się leczenia ortodontycznego. Czasami jest to niezbędne, aby możliwe było przywrócenie poprawnego ustawienia zgryzu.

Jak przebiega zabieg ekstrakcji zęba?

Zabieg ekstrakcji zęba jest traktowane jako ostateczność, stąd też decyzja o jej wykonaniu powinna być podyktowana wyłącznie decyzją stomatologa. Wykonanie tej czynności w wysokiej klasy gabinecie, jakim jest https://risorius.pl/zabieg/chirurgia-stomatologiczna/ jest całkowicie bezbolesne i nastawione na zapewnienie pacjentowi komfortowego leczenia. Ekstrakcja ta rozpoczyna się od zwichnięcia zęba przy pomocy kleszczy stomatologicznych. Dzięki temu więzadło okrężne zostaje zerwane. Następny krok to rozchwianie i wyciągnięcie zęba z zębodołu.

Jeżeli jednak ząb nie wyrżnął się w całości, to tradycyjna ekstrakcja nie przyniesie rezultatów, a lekarz wykona wtedy chirurgiczne usunięcie zęba, nazywane dłutowaniem. Polega ona na nacięciu dziąsła i po uzyskaniu dostępu do zęba, usunięciu go z pomocą specjalnych wierteł.

Sami widzicie, że współcześnie realizowana ekstrakcja jest nastawiona na zapewnienie pacjentowi komfortu i wyeliminowanie potencjalnych zagrożeń wynikającej z obecności zainfekowanego zęba lub takiego, mogącego uniemożliwić wykonanie leczenia.