Jak wygenerować JPK programem do faktur?

jak wygenerować jednolity plik kontrolny

Czym jest jednolity plik kontrolny?

Jednolity plik kontrolny (JPK) to elektroniczna wersja ksiąg i dokumentów, które przedsiębiorcy dostarczają do Urzędów Skarbowych. Wdrożenie tego rozwiązania w pierwszej kolejności objęło duże firmy, które już od 1 lipca 2016 roku mają obowiązek przesyłania JPK do Urzędu. W kolejnym kroku wprowadzenie JPK objęło małe i średnie przedsiębiorstwa, które od 1 stycznia 2017, dołączyły do grona generujących JPK. Z kolei od 1 stycznia 2018 obowiązek ten obejmie również mikro przedsiębiorców.

Korzyści wynikające z wdrożenia JPK

Podstawową korzyścią wynikającą z wdrożenia JPK dla służb skarbowych jest oczywiście automatyzacja weryfikacji danych podatkowych. Elektroniczny dostęp do danych i ich analiza pozwolą na szybkie ustalenie nieprawidłowości, które z kolei przełoży się na ograniczenie patologii związanych z wyłudzeniami vatu, czy unikaniem opodatkowania.

Co ważne Ministerstwo Finansów wskazuje również na korzyści płynące z tego rozwiązania dla przedsiębiorców. Podkreślają, iż ograniczy to liczbę kontroli oraz ich częstotliwość, bo JPK ułatwi zdalne czynności sprawdzające. Ponadto łatwiej i efektywniej właściciel firmy kontrolować będzie pracę swojego działu księgowości.

Jak wygenerować JPK programem do faktur?

Obowiązek generowania jednolitego pliku kontrolnego potencjalnie może stanowić problem, choć tylko wtedy, gdy korzystamy ze słabego oprogramowania. W tym przypadku specjaliści z branży są zgodni i podkreślają, że inwestycja w sprawdzone oprogramowanie, to gwarancja braku kłopotów z US. Dlatego też warto zawczasu zaopatrzyć się w możliwie najlepsze oprogramowanie, np. Faktura Small Business lub Faktura Small Business Handel. Oba wymienione programy oferowane przez jednego z liderów rynku firmę Mega Tech spełniają wszystkie formalne wymogi, a jednocześnie zapewniają intuicyjną obsługę.

Intuicyjność obsługi oznacza w istocie, iż wygenerowanie JPK sprowadza się do jednego kliknięcia i nadania nazwy plikowi. W przypadku programu Faktura Small Business możemy wygenerować VAT JPK_FA oraz JPK_VAT. W programie Faktura Small Business Handel dodatkowo wygenerujemy plik JPK_MAG, który powstaje na podstawie naszych dokumentów magazynowych czyli PZ i WZ.

Podsumowując, warto podkreślić, iż wprowadzenie nowego obowiązku na przedsiębiorców wcale nie musi oznaczać dodatkowych kłopotów. Kluczem będą tu najlepsze rozwiązania informatyczne. Jeżeli szukasz dodatkowych informacji, zachęcamy do lektury : Jak wygenerować JPK programem do faktur