Jak wydawać z głową ? 6 sprawdzonych sposobów

jak wydawać z głową
jak wydawać z głową

Chociaż zwykło się uważać, że oszczędnym trzeba się urodzić, to jednak istnieje szereg sposobów na powstrzymanie nadmiernego wydawania pieniędzy. Nie znaczy to, że sprawią one, że z dnia na dzień staniemy się mniej rozrzutni, jednak leżeli podejdziemy do nich rozważnie, zapewne uda nam się wpoić nawyki, dzięki którym oszczędzanie stanie się łatwiejsze.

1. Sprawdź, czy Twoje konto bankowe jest odpowiednie

Zainteresuj się swoim kontem bankowym. Jeżeli ponosisz za nie jakieś opłaty, warto dowiedzieć się, jakie warunki otrzymałbyś u konkurencji. Przeniesienie konta w większości przypadków nic nie kosztuje, można więc zmieniać oferty do woli i zadecydować, do którego banku w rezultacie się trafi na dłużej. Niektóre konta nie tylko nie pobierają prowizji, ale również pozwalają na oszczędności. Jest to możliwe dzięki programom typu moneyback. Umiejętnie nimi zarządzając możemy w ujęciu rocznym oszczędzić dobre kilkaset złotych. To naprawdę się opłaca.

2. Negocjuj z bankiem

Jeżeli masz kredyt lub spłacasz kartę kredytową, warto zadzwonić do banku i zasięgnąć więcej informacji o posiadanych produktach. Możemy spróbować negocjowania oprocentowania, które wprawdzie nie jest najłatwiejsze, ale warto się na nie pokusić. Z pewnością jeżeli uda się nam obniżyć oprocentowanie zadłużenia, będzie to spory sukces.

3. Tańsze zakupy żywnościowe

Wiele osób robi zakupy bez planu, nie zastanawiając się nie tylko nad cenami produktów, ale również nad tym, które z nich są naprawdę potrzebne w domu. Przez to marnotrawi się sporo żywności, a z portfela uciekają nam ciężko zarobione pieniądze. Taką żywności jesteśmy w stanie wspomóc mniej zamożne osoby, co jest bardzo dobrym nawykiem, jednak wielu Polaków niepotrzebną lub już przeterminowaną żywność po prostu wyrzuca.

Recepta na taki stan rzeczy to lista, a właściwie dwie osobne listy. Pierwsza z nich, niezwykle ważna, to lista zakupów. Dzięki niej wcześniej zaplanujemy, co warto kupić. Druga to lista cen, która pozwoli nam porównać koszt zakupu tych samych towarów w różnych sklepach. Na ich sporządzanie będziemy poświęcać nieco czasu, ale dzięki nim mamy pewność, że kupimy tylko te produkty, których naprawdę potrzebujemy i to w najniższych cenach!

4. Jedzenie poza domem

Tu zasada jest niezwykle prosta: chcesz szybko oszczędzić? Przestań jeść poza domem. Jeżeli z jakichś powodów to niemożliwe lub po prostu chcesz od czasu odpocząć od domowej kuchni, pamiętaj o tym, by nie zdarzało się to za często.

Jedzenie poza domem to również kawa i to nie tylko w kawiarni, ale również z automatu. Jeśli zatem zastąpisz ją przyniesiona z domu lub służbową wodą, a na dodatek będziesz miał domowe kanapki, zarówno Twój portfel, jak i Twój organizm poczują się lepiej.

5. Zakupy w sieci

To prawda, że handel internetowy zmienił oblicze rynku. Ceny, jakie proponują nam sklepy internetowe są w większości przypadków nie do pobicia. Dotyczy to prawie wszystkich towarów, zarówno książek, jak i np. elektroniki. Jednak zakupy w sieci mogą stać się niebezpieczne, jeżeli zaczniemy kupować bez opamiętania.

6. Konsolidacja długów

Konsolidacja długów jest coraz popularniejsza wśród Polaków. Zdarza się, że decydują się na nią nawet ci, który mieliby szanse na spłacenie całego zadłużenia. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że rozłożenie płatności w czasie daje mi nowe możliwości, związane z innym zastosowaniem pozostałych pieniędzy.

Z pewnością oszczędzanie pieniędzy na co dzień pozwoli nam na spokojniejsze życie. Mam nadzieję, że ten artykuł pokazał, że oszczędzanie może stać się to dla nas bardzo proste, jeśli tylko wykażemy się odrobiną chęci i samozaparcia.

Łukasz Miśkiewicz
Artykuł został przygotowany przez polakoszczedza.pl/.