Jak wybrać wózek inwalidzki?

Wózek inwalidzki należy do niezbędnych dla osób z trudnościami w chodzeniu akcesoriów ortopedycznych . Poruszanie się na nim może wymagać pomocy drugiej osoby, ale są również modele z napędem elektrycznym oraz te poruszane siłą mięśni samej osoby niepełnosprawnej.

Standardowo wózek inwalidzki składa się ze stalowej lub aluminiowej ramy przymocowanej do dwóch dużych, tylnych kół z hamulcem postojowym oraz dwóch małych, elastycznych kół przednich. Fotel z oparciem rozciągnięty jest między tylnymi kołami, wyścieła go komfortowy materiał. Siedzisko ograniczają podłokietniki, a stopy użytkownik opiera na regulowanych podnóżkach. W oparciu mogą znajdować się uchwyty dla osoby towarzyszącej i dodatkowe hamulce. Niektóre wózki dodatkowo wyposażone są w systemy pomagające w pokonywaniu przeszkód i ułatwiające spionizowanie wózka po upadku. Ponieważ istnieje wiele powodów, dla których ludzie zmuszeni są korzystać z takiego sprzętu rehabilitacyjnego, różnorodność dostępnych modeli jest ogromna. Czym różnią się obecne na rynku wózki inwalidzkie i jak wybrać najlepszy model?

Standardowy wózek inwalidzki

To podstawowy model, spełniający najważniejsze funkcje, ale nie umożliwiający indywidualnego dopasowania do użytkownika. Wózki te z reguły są ciężkie z powodu stalowej ramy, a tym samym ich samobieżność jest mocno energochłonna. Taki wózek na pewno nie nadaje się dla aktywnego użytkownika, natomiast sprawdza się w szpitalach i placówkach opiekuńczych. Jest dobrym rozwiązaniem tymczasowym w przypadkach urazu nóg lub jako dodatkowy, na przykład umieszczony na stałe w bagażniku samochodu. Podstawową jego zaletą jest niska cena.

Lekki wózek inwalidzki

Na pierwszy rzut oka niewiele różni się od standardowego, ale obsługa i komfort jazdy są znacząco lepsze. Przede wszystkim jest lekki za względu na aluminiową ramę. Łatwiej samemu wprawić go w ruch i łatwiej pchać, co oznacza większą mobilność w codziennym życiu. Ma szeroki zakres regulacji, co zarówno poprawia jego właściwości jezdne jak i zwiększa komfort użytkowania. Opcjonalnie może być wyposażony w hamulec tarczowy, co jeszcze zwiększa bezpieczeństwo.

Elektryczny wózek inwalidzki

Wózek elektryczny jest najlepszym wyborem, jeśli chodzi o osoby niezdolne do samodzielnego prowadzenia konwencjonalnego wózka oraz osoby o trwale uszkodzonym aparacie ruchu. Napęd zapewnia elektryczny silnik, dzięki joystickowi bardzo łatwy w obsłudze. W zależności od modelu można go użytkować na zewnątrz lub tylko w pomieszczeniach, na rynku są też wersje wszechstronne, a różni je napęd na przednie bądź tylne koła.

Ortmed – sklep z akcesoriami ortopedycznymi.