Jak wybrać właściwe biuro rachunkowe?

Jak wybrać właściwe biuro rachunkowe

Jak wybrać właściwe biuro rachunkowe? Na co warto zwrócić uwagę?

Prowadzenie własnej firmy daje poczucie niezależności, ale również wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Każdy przedsiębiorca musi pamiętać o pilnowaniu ważnych terminów i rozliczeń, a także kontaktować się z urzędem skarbowym i ZUS-em. Bez pomocy doświadczonego księgowego trudno jest podołać tym wszystkim zadaniom. Na szczęście odpowiednie biuro rachunkowe pomoże rozwiązać palące problemy i może sprawić, że prowadzenie firmy będzie przyjemnością. Czym jednak kierować się przy wyborze biura księgowego, żeby dokonać trafnego wyboru?

  1. Komu potrzebne są usługi księgowe?
  2. Jakie są usługi księgowości?
  3. Ryczałt ewidencjonowany, czy pełna księgowość?
  4. Wybór biura rachunkowego – Co jest ważne?
  5. Biuro rachunkowe online – Jak działa?

1. Komu potrzebne są usługi księgowe?

Przedsiębiorcy mają obowiązek prowadzenia ewidencji przychodów, dlatego to przede wszystkim ta grupa korzysta z usług księgowych. Ewidencja odbywa się w formie księgi przychodów i rozchodów lub ryczałtu. Kluczowe jest wykazywanie dowodów księgowych, którymi są między innymi faktury i rachunki. Prowadzenie księgowości jest zadaniem trudnym, wymagającym i czasochłonnym. Dlatego istotnym elementem każdej prężnie działającej firmy jest solidne biuro księgowe, które reprezentuje przedsiębiorcę, a także w znacznym stopniu go odciąża.

Warto jednak zaznaczyć, że usługi księgowe kierowane są także do osób prywatnych. Z usług biura rachunkowego korzystają one przeważnie jednorazowo, najczęściej podczas rozliczania podatku dochodowego.

2. Jakie są usługi księgowości?

Biura księgowe stale przesuwają zakres swoich usług, a także muszą na bieżąco aktualizować swoją wiedzę o zmieniające się trendy i przepisy prawa. Dodatkowo biura rachunkowe, które chcą wyróżnić się na rynku i sprostać potrzebom swoich klientów oferują coraz bogatszą obsługę. Poza reprezentowaniem przedsiębiorcy przed ZUS-em, czy urzędem skarbowym, księgowy często pełni rolę osobistego doradcy finansowego.

Niektóre biura księgowe pomagają początkującym przedsiębiorcom w zarejestrowaniu firmy od zera. Dobrze, jeżeli usługi obejmują również zmianę formy prawnej firmy, a także pozyskiwanie pieniędzy z dotacji oraz ich rozliczanie. Tego typu oferta może świadczyć o wysokiej jakości usługach i kompetencjach.

3. Ryczałt ewidencjonowany, czy pełna księgowość?

W przedsiębiorstwach, które nie osiągają wysokich kosztów uzyskania przychodu najczęściej stosuje się ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Z kolei w dużych firmach konieczna jest pełna księgowość, która wymaga prowadzenia rozbudowanej dokumentacji księgowej.

4. Wybór biura rachunkowego – Co jest ważne?

Biuro rachunkowe powinno zadbać przede wszystkim o sporządzenie dokładnych sprawozdań finansowych. Ponadto powinno pilnować, aby wszelkie poufne dane były w odpowiedni sposób przechowywane. Warto pamiętać, że to przedsiębiorca w pierwszej kolejności odpowiada przed urzędem skarbowym. Dlatego warto wybrać solidne biuro rachunkowe, które w razie potrzeby w każdym momencie udzieli przedsiębiorcy dostępu do dokumentów.

5. Biuro rachunkowe online – Jak działa?

W dzisiejszych czasach coraz więcej biur rachunkowych świadczy usługi online. Taka forma jest wygodna przede wszystkim dla przedsiębiorców, którzy chcą pracować wyłącznie zdalnie. Biuro rachunkowe online pozwala zaoszczędzić sporo czasu, ponieważ wszystkie faktury, czy inne dokumenty można przesłać mailowo, unikając tym samym korków. Księgowość internetowa to również składanie deklaracji i plików JPK w imieniu klienta.