Jak wybrać studia?

Jaki kierunek studiów wybrać

Wybór kierunku studiów to z pewnością jeden z najważniejszych wyborów w krótkim życiu maturzysty. Nie jest to również łatwa decyzja, bo świat pędzi i szybko się zmienia. Jak zaplanować swoją przyszłość?

Oprócz zwykłego pragnienia, że chciałoby się studiować konkretny kierunek, pozostaje jeszcze kwestia – czy się na niego dostanę? Dlatego absolutnie nie wolno przy wyborze kierunku studiów kierować się modą czy wyborami znajomych. Pamiętaj – nie musisz podążać wszędzie tam, gdzie oni. Byłoby idealnie, gdybyście ze swoimi przyjaciółmi mieli identyczne pasje i cele, ale tak niestety bywa rzadko. Dlatego skup się wyłącznie na sobie i swoich celach.

Wybór studiów a życie zawodowe

Odpowiedz sobie na kilka pytań: jaką pracę chciałbyś wykonywać w przyszłości? Siedzącą czy wymagającą aktywności? Chcesz prowadzić własny biznes czy pracować u kogoś? Tworzyć, odtwarzać, a może tylko projektować? Wolisz pracę umysłową czy manualną? Chciałbyś pracować z klientami, czy raczej samodzielnie, na osobnym stanowisku? I wreszcie: jaka branża Ci się podoba, gdzie czułbyś się dobrze? Te pytania pozwolą Ci ustalić konkretne miejsce, w którym chciałbyś pracować, a przyjemniej wyeliminować te, w których byś się nie sprawdził.

Dlatego, zanim podejmiesz decyzję o zostaniu, na przykład, prawnikiem, zastanów się dokładnie jak wygląda dzień takiego prawnika. Poczytaj o tym, popytaj znajomych. Zastanów się, czy widziałbyś siebie w takiej roli. Przejrzyj dokładnie informatory dla maturzystów, czytaj na ten temat w Internecie. Jest tak wiele kierunków studiów o różnych profilach, że z pewnością wybierzesz coś idealnego dla siebie. Raczej nie kieruj się też plotkami o tym, że na tym kierunku jest mnóstwo nauki, a na tym prawie wcale nie trzeba się uczyć – aby zdobyć wykształcenie będziesz musiał tak samo solidnie uczyć się i na jednym i na drugim. Ważne, byś robił to z przyjemnością, z myślą o przyszłych korzyściach! Po dokładnym przemyśleniu klarują się nasze prawdziwe oczekiwania i często zmieniamy swoją drogę kariery o 180 stopni.