Jak wybrać najlepsze okulary fotochromowe?

okulary-fotochromowe

Faktem jest, że coraz więcej osób musi nosić okulary. Jest to spowodowane głównie dostępem do wszechobecnej technologii (smartfony, tablety komputery), której rozwój oprócz wielu plusów, ma też swoje minusy. Jednym z nich jest właśnie pogorszenie się wzroku. Kolejnym czynnikiem jest podatność na promieniowanie UV. Niemalże wszędzie można się spotkać z okularami chroniącymi przed promieniowaniem UV. Niestety w większości zapewnień producentów, szczególnie tych, których okulary są w naprawdę niskich cenach, w rzeczywistości nie ma filtrów, które mogłyby ochronić oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym. By być pewnym, że nasze okulary będą chroniły przed właśnie tym problemem, to warto zdecydować się na szkła fotochromowe. Jak wybrać najlepsze?

Jak działają szkła fotochromowe?

Nie ma potrzeby wgłębiać się w naukowe wytłumaczenie tematu, gdyż zazwyczaj powierzchowna wiedza jak działają, zupełnie wystarczy. Okulary fotochromowe działają w bardzo prosty sposób, gdyż same dostosowują się do warunków. Kiedy przebywamy w pomieszczeniu, gdzie nie możemy być wystawieni na działanie promieniowania ultrafioletowego, wtedy szkła są przeźroczyste, dzięki czemu wiemy, że nasze oczy nie są narażone na negatywny wpływ UV. Jeśli natomiast wyjdziemy w słoneczny dzień na zewnątrz, to zauważymy, że szkła zaczynają ciemnieć. Jest to oczywiście wpływ promieniowania ultrafioletowego na nasze okulary. Kiedy szkła przechodzą w taki stan, możemy być również spokojni, gdyż wtedy nasze oczy są chronione. Dlatego też podstawowe działanie tych szkieł jest bardzo prosty, jednak jego naukowe omówienie zajęłoby nieco więcej, więc jeśli ktoś jest tym tematem zainteresowany, to powinien sięgnąć po więcej informacji.

Czy promieniowanie UV jest rzeczywiście tak szkodliwe?

Lata badań związanych z tym tematem potwierdziło, iż promieniowanie ultrafioletowe w rzeczywistości jest bardzo szkodliwe i w szczególności oddziałuje na oczy oraz skórę naokoło oczu. Sprawa jest oczywiście poważniejsza, jeśli chodzi o oczy, gdyż długotrwałe narażenie na promienie UV może powodować żółknięcie soczewki, co przekłada się na nieodwracalny proces pogorszenia wzroku. Dlatego też warto zaopatrzyć się w szkła fotochromowe.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru

Na szybkość działania ma wpływ oczywiście wiele czynników, które klasyfikują szkła na lepsze lub gorsze. Wszystko oczywiście jest również zależne od tego, czego od takich okularów oczekujemy. Obecna technologia pozwala na jeszcze szybszy powrót soczewek do przeźroczystości lub ich szybszego przyciemniania. Warto wiedzieć również, że dostępne jest również wiele wariantów soczewek, dlatego też każdy jest w stanie wybrać opcję, która będzie pasowała do oprawek. Obecnie wyróżnia się głównie trzy kolory soczewek. Takie, które ciemnieją na czarno, brązowo lub zielono. Wszystkie są równie skuteczne, a ich główną różnicą jest oczywiście kolor, który pozwala na dostosowanie do potrzeb klientów. Dlatego też głównym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest przede wszystkim grubość szkieł.