Jak wybrać łyżwy dla dziecka?

Łyżwiarstwo, jak mało która dyscyplina sportowa ma cały szereg walorów emocjonalno – zdrowotnych. Gładka, biała tafla lodu, wesoła muzyka w tle i tyle radosnych osób pośród nas, to daje nie tylko masę przyjemności, ale też pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Od kiedy więc można zacząć uczyć dziecko jazdy na łyżwach? Jak wiadomo, każdy maluch rozwija się we własnym tempie, jednak cztery lata to taka umowna granica. Wcześniejsza nauka jest trochę ryzykowna, bowiem stopa dziecka jeszcze się kształtuje, a przecież łyżwy są bardziej sztywne od butów, w których maluch chodzi na co dzień. Poza tym nie ma żadnych przeciwwskazań, dlatego na lodowisko możesz zabrać już czterolatka.

Na pierwszy wypad lepiej nie kupować nowych łyżew, bo trzeba liczyć się z tym, że maluchowi ten sport się zupełnie nie spodoba. Warto zatem wypożyczyć parę dla dziecka (koszt wypożyczenia to ok. 5 zł za godzinę). A jeśli Twój maluch poczuje „wiatr w żaglach” ślizgając się razem z innymi dziećmi, najlepiej udać się do sklepu. Jakie łyżwy w takim razie będą najlepsze dla tak małego szkraba?

Jeszcze kilka lat temu nie było zbyt wielkiego wyboru w tej kwestii i dziewczynki nosiły „figurówki”, a chłopcy łyżwy hokejowe. „Figurówki” są idealne jeśli zamierzamy kręcić ósemki i piruety na lodzie, „hokejówki” zaś, gdy chcemy uprawiać jakiś sport łyżwiarski i osiągać większe szybkości. Dziś sprawa prezentuje się nieco inaczej. Do grona dwóch rodzajów łyżew dołączyły trzecie – łyżwy regulowane. Są jakby stworzone idealnie dla dzieci, których nogi rosną bardzo szybko. Zakup nowych butów łyżwiarskich każdego roku to dosyć kosztowne przedsięwzięcie i właśnie, aby go uniknąć najlepiej jest kupić jedne łyżwy regulowane, które mają najczęściej regulację do 3 rozmiarów.

Zalecamy ostrożność przy wyborze najtańszych modeli łyżew, ich cena waha się między 30 – 50 zł, ale są wykonane ze słabej jakości materiałów, co sprawia, że ich trwałość będzie stała pod dużym znakiem zapytania. Jeśli już zdecydujesz się na takie tanie łyżwy, sprawdź rozmieszczenie płoz. Czy są dobrze przykręcone, by korzystanie z nich nie groziło problemami.

Jeśli planujesz wydać na łyżwy więcej, wybór będzie całkiem spory. Warto polecić takie marki, jak: K2, Botas, Tempish, Roces, NikeBauer. Postaw na łyżwy ze skóry, który dopasowują się do nogi dziecka. Sugerujemy również łyżwy na sznurowadła, mimo iz jest to kłopotliwe w porównaniu z zatrzaskami. Ich podstawowym atutem jest fakt, iż po prostu lepiej trzymają się nogi, dając większy komfort w czasie jazdy.

Jeśli sam jeździcie, doskonale wiecie, że płozy trzeba systematycznie ostrzyć, aby jazda na łyżwach była lekka i komfortowa. Dla osób jeżdżących rekreacyjnie, wystarczy ostrzyć je co 1-2 miesiące.

Łyżwiarstwo jest świetną formą spędzania wolnego czasu. Na lodowiskach często spotyka się całe rodziny. Na taką zabawę i Ty zabierz swojego malucha – kto wie, czy nie zarazisz go tym szaleństwem. Może niedługo to on będzie zachęcać Ciebie do wyjścia na lodowisko.