Jak wybrać idealną działkę pod dom?

działka pod dom

Własny dom to nie tylko projekt, który wymaga odpowiedniego zaprojektowania a następnie wybudowania przez profesjonalną ekipę budowlaną. Całość rozpoczyna się już na etapie wyboru działki i jej zakupu. Jest to tak samo ważny element jak każdy inny.

Jeśli wybierzemy złą działkę za parę lat może się okazać, że będziemy musieli sprzedać nasz dom z różnych powodów. Warto dlatego zacząć od początku i jeszcze przed załatwieniem spraw notarialnych, a także przed spisaniem umowy i kupnem działki dokładnie ocenić ją, spisać wszystkie wady, zalety a także dokładnie przemyśleć co na działce może nam się przydać w przyszłości a co będzie tylko utrudniać nam życie na niej. Podstawową kwestią przy wyborze jest (oczywiście poza sprawdzeniem kto jest jej aktualnym właścicielem) sprawdzenie jaki status ma działka. Najlepiej jeśli jest budowlana, gorzej jeśli okaże się, że jest rolna lub leśna i będzie trzeba załatwiać wszystkie dokumenty w urzędach by zmienić jej status. Ile to może potrwać? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi, zależy to oczywiście od urzędników.

Druga sprawa to rozplanowanie architektury i określenie wszelkich warunków geograficznych. Warto już zawczasu dokładnie sprawdzić jak duży dom zmieści się na naszej działce. Warto uważać podczas wyboru bardzo wąskiej działki. Jej szerokość może utrudnić wybór projektu czy też w ogóle budowę. W takich przypadkach koniecznie trzeba ustalić z architektem jaki projekt będzie idealny. Zdarzają się również działki o nietypowym nieprostokątnym kształcie, przy takim wyborze również warto przemyśleć wszystko dwa razy. Bardzo często podczas kupna jej nowy właściciel nie bierze pod uwagę np. rodzaju gruntu, poziomu wody gruntowej, roślinności (rodzaju i usytuowania drzew), a także ewentualnych ograniczeń. Zdarza się bardzo często (ostatnio), że całe działki potrafią być zalane przez rzekę gdyż okazuje się, że są one na terenach zalewowych.

Pytania i odpowiedzi