
Węże asenizacyjne (niekiedy określane mianem węży do szamba czy węży do ścieków) wykorzystywane są do przesyłania cieczy w sposób ssący lub tłoczący do wybranego zbiornika (najczęściej beczkowozu), w sposób ciągły i niczym niezakłócony.
Czym się kierować wybierając węże asenizacyjne do szamba i beczkowozu?
Jaki wąż asenizacyjny do szamba wybrać?
Węże do beczkowóz i szamba, aby były użytecznie powinny zapewniać niezakłócony przepływ zanieczyszczeń, a to tego muszą być solidne i trwałe. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się węże wykonane z PVC (dobrym rozwiązaniem mogą być również te wykonane z gumy EPDM/SBR, jednak po nie użytkownicy sięgają zdecydowanie rzadziej). Węże wykonane z tego materiału są dość lekkie, odporne na działanie promieniowania UV (a to bardzo istotne ze względu na och specyficzne zastosowanie), ponadto doskonale radzą sobie z hydrolizą.
W przypadku węży do beczkowozu z PCV im ich ścianki są cieńsze, tym ryzyko pęknięcia w czasie pracy jest odpowiednio wyższe (szczególnie wysokie ryzyko ma miejsce w chwili wygięcia węża lub pracy w niskich temperaturach). Dlatego też przy wyborze węża do szamba i beczkowozu bezwzględnie należy kierować się jego grubością. To istotnie nie tylko dla efektywnej i niczym niezakłóconej pracy, jak i wygody użycia.
Grubość ścianki to jednak niejedyny parametr, który decyduje o użyteczności i jakości węży asenizacyjnych. Równie istotna jest ich elastyczność oraz promień gięcia. Najlepszą wartość wymienione parametry będą miały przy największych grubościach ścianek węża. W przypadku beczkowozów i transportu szamba dobrze mogą sprawdzić się również węże zbrojone gumowe. Są ciężkie i sztywne, proste w użyciu i solidne w swojej konstrukcji.
Ze względu na swoją mobilność, wąż asenizacyjny będzie wygodny w zastosowaniu przede wszystkim wszędzie tam, gdzie konieczne jest częste transportowanie pompy z jednego miejsca do drugiego. Ten typ węża odznacza się dobrą zdolnością do absorbowania wibracji, w efekcie czego urządzenia współpracujące z wężem zużywają się znacznie wolniej.
Nie tylko konstrukcja i jakość zastosowanych materiałów wpływają na użyteczność węży asenizacyjnych. Są to elementy dostępne w różnych średnicach ścianek, przez co łatwo można dopasować ich wielkość do charakteru wykonywanej pracy (zakres średnicy węża to 63-150 mm). Warto przy tym wiedzieć, że od średnicy węża zależne jest ciśnienie jego pracy, którego wartość maleje wraz ze zwiększeniem przekroju. Podobna zależność obowiązuje w przypadku ciśnienia rozrywającego.
Zastosowanie węży asenizacyjnych
Węże asenizacyjne nadają się zarówno do transportowania szamba, jak i wody. Poza transportem szamba i wody bardzo dobrze sprawdzają się w branży rolniczej, przemyśle spożywczym czy transporcie morskim.
Węże asenizacyjne ze względu na swoją konstrukcję in zasadę działania mogą być stosowane również przy transporcie chemikaliów, zarówno tych organicznych, jak i nieorganicznych. W takim przypadku należy pamiętać jednak o wyborze węża z materiału, który charakteryzuje się dużą odpornością na działanie kwasów.