Jak wybrać dobre konto osobiste?

jak wybrać konto

Konto osobiste to zdecydowanie najbardziej podstawowy produkt bankowy zarówno dla klientów indywidualnych, jak i firm. Większość osób zaczyna swoją przygodę z bankowością właśnie od założenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, potocznie zwanego ROR-em, czy właśnie rachunkiem osobistym. Banki wygenerowały szeroką gamę ofert jeśli chodzi o te produkty. Każdy z nich chce przyciągnąć jak największą liczbę klientów. Jak zatem wybrać odpowiedni rachunek dla nas? Dowiedzmy się.

Koszty prowadzenia rachunku

Wybierając rachunek powinniśmy się przede wszystkim zwrócić uwagę na koszty związane z prowadzeniem konta. Teraz w większości przypadków konta osobiste przeznaczone dla klientów indywidualnych są darmowe, ale nie zawsze. Często zdarzają się ukryte opłaty, które wychodzą na światło dzienne dopiero podczas użytkowania. Przykładem mogą być wypłaty z bankomatów. Często ilość darmowych wyciągów jest ograniczona, albo wypłacać można jedynie z firmowych bankomatów banku. Dodatkowe opłaty mogą dotyczyć również korzystania z karty płatniczej. Na ogół aby była ona darmowa należy wykonać określoną ilość transakcji bezgotówkowych.


Dostępność

Atutem dobrego rachunku na pewno będzie również ilość placówek oraz bankomatów w danym mieście. Chodzi tu przede wszystkim o wygodę. Duża ilość placówek pozwala na bezproblemowe i szybkie dotarcie z każdego miejsca do naszego banku. Dzięki gęstemu rozmieszczeniu bankomatów, nie musimy wypłacać gotówki z tych, z których za wyciągi pobierane są prowizje.

Dodatkowe profity

Decydując się na rachunek warto również zwrócić uwagę na dodatkowe profity. Często zakładając konto mamy możliwość założenia dodatkowego konta oszczędnościowego lub lokaty z promocyjnym oprocentowaniem. Ciekawą opcją jest także funkcja moneyback, dzięki której możemy otrzymać procentowy zwrot za transakcje bezgotówkowe. Warto się również dowiedzieć, czy nasz bank  współpracuje z jakimiś placówkami handlowymi, jeśli tak możemy liczyć na różnego rodzaju obniżki cenowe.

Tak naprawdę nikt nie ma obowiązku posiadania konta osobistego w banku ale prawda jest taka, że codzienne życie wymusza jego założenie. Rzadko zdarza się, aby pracodawcy wypłacali pensję w gotówce. Wolą przelewać pieniądze na najlepsze konto osobiste, ponieważ jest to dużo wygodniejsze, a przede wszystkim bezpieczniejsze.