Jak wybrać butelkę do karmienia noworodka?

jak-wybrac-butelke-do-karmienia-noworodka

Noworodek najczęściej jest karmiony przez matkę piersią. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy rodzicielka ma problemy z pokarmem i decyduje się podawać dziecku mleko modyfikowane od pierwszych miesięcy (ewentualnie przelewać mleko z piersi do butelki). Butelki do karmienia piersią to zatem niezbędnik, w który powinien się zaopatrzyć każdy rodzic. Jakie są kryteria wyboru dobrej butelki?

Materiał butelki do karmienia

Wybierając butelkę do karmienia noworodka, warto zwrócić uwagę na jej materiał. Najczęściej mamy do czynienia ze szklanymi i plastikowymi butelkami. Szkło, mimo kruchości, ma wiele zalet – długowieczność, łatwość w wyparzaniu i wygotowaniu. Ich największą wadą jest spora waga oraz szybkie nagrzewanie się materiału. Nie ma opcji, by dziecko samo trzymało taką butelkę w rączkach – może się poparzyć. Dobrym rozwiązaniem może być zakup szklanej butelki z silikonową osłonką, przez którą nie będzie przebijać ciepło.

Plastikowe butelki dla dzieci nie są tak ekologiczne jak szklane, jednak wciąż mają wiele zalet. Przede wszystkim są tanie, lekkie. W razie ewentualnego upadku butelka nie rozbije się na drobne kawałki – odmiennie niż w przypadku szklanych butelek, które należy używać ostrożnie. Największą wadą plastikowych modeli jest częstotliwość wymiany – najlepiej co miesiąc kupować nową butelkę do karmienia. Podczas zakupów należy zwracać uwagę na właściwości danego plastiku – nie może on zawierać w składzie BPA (bardzo szkodliwy związek chemiczny).

Butelki do karmienia noworodków to jeden z produktów, znajdujących się wśród asortymentu sklepu internetowego Skrzynka Beniaminka. Oferta firmy skupia się wokół produktów ekologicznych, wykonanych z materiałów dobrej jakości, wytworzonych w całości w Polsce.

Jaki rozmiar butelki do karmienia?

Rozmiar butelki do karmienia to kolejne kryterium, na które należy zwrócić uwagę. Dla noworodka (jeśli nie jest karmione piersią) lepiej kupić mniejszy model – nie spożywa on tyle pokarmu, co starsze niemowlę. Wybór butelki można oprzeć na różnych tabelach karmienia niemowląt (znajdują się w internecie lub na opakowaniach z mlekiem modyfikowanym). Według zawartych w nich zasad przez pierwszy miesiąc noworodek powinien spożywać 7 porcji mleka dziennie po 90-110 ml. W drugim miesiącu jest to 6 porcji po 110-130 ml. Trzeci miesiąc wiąże się również z 6 porcjami, ale po 130 ml mleka. Czwarty miesiąc to 6 porcji po 150 ml tego płynu, natomiast w pozostałych miesiącach (piątym i szóstym) dziecko powinno spożywać 4 porcje po 180 ml mleka (rodzice powinni także pamiętać o włączaniu innych pokarmów do jego diety).