Jak wybierać oświetlenie?

oraz więcej osób urządzających mieszkanie zwraca uwagę na oświetlenie. Odpowiednie światło staje się równie ważne jak meble czy dodatki, które mają sprawić, że wnętrze stanie się przytulne. Oświetlenie należy dobierać mając na uwadze pomieszczenie i jego funkcję – zupełnie inne oświetlenie sprawdzi się w kuchni, a inne – w sypialni.

Oświetlenie w sypialni: kinkiety do sypialni

Sypialnia jest miejscem naszego relaksu i odpoczynku. Jeśli mamy odpowiednio duże mieszkanie, powinna służyć niemal wyłącznie jako miejsce snu, ewentualnie wieczornego seansu filmowego czy lektury. Z tego względu w sypialni nie trzeba umieszczać zbyt wielu lamp; świetnie sprawdzą się za to kinkiety do sypialni, które łagodnie doświetlą pomieszczenie. Kinkiety do sypialni najlepiej zamontować nieco powyżej wezgłowia łóżka; dzięki temu osoba, która będzie potrzebowała światła np. do wieczornej lektury, bez problemu sięgnie po włącznik i zapali światło. Kinkiety do sypialni mają zresztą jeszcze jedną zaletę – zazwyczaj są subtelne i eleganckie, dzięki czemu doskonale pasują do każdego wystroju.

Oświetlenie w gabinecie: postaw na jakość

Jeśli mamy w mieszkaniu własny gabinet do pracy, postawmy na funkcjonalne oświetlenie, dzięki któremu odciążymy oczy i zapewnimy sobie pełen komfort pracy. Należy przy tym pamiętać, że nie wystarczy jedynie lampka na biurku – wręcz przeciwnie, w ten sposób szkodzimy swoim oczom. Znacznie lepiej postawić na jasnoniebieskie światło emitowane z żarówek umieszczonych w lampie pod sufitem – dzięki temu nasze oczy nie tylko będą się mniej męczyć, ale także jasnoniebieskie światło pobudzi naszą koncentrację.

Oświetlenie w kuchni: oświetlenie punktowe

Z kolei jeśli chodzi o kuchnię, najlepszym pomysłem będzie oświetlenie punktowe, zamontowane pod i nad szafkami kuchennymi. Doświetli blaty i sprawi, że podczas przygotowywania posiłków wszystko będziemy doskonale widzieć. Oczywiście oprócz oświetlenia punktowego warto zamontować także zwykłą lampę sufitową; żarówki zamontowane w niej mogą emitować światło o żółtym zabarwieniu, co sprawi, że kuchnia będzie wydawać się przytulniejsza.