Jak usunąć plamy z krwi z tekstyliów

prześcieradła z gumką

Krew to substancja wyjątkowo trudna do usunięcia ze wszelkich tekstyliów. Koszulka dziecięca, prześcieradło z gumką, bielizna, ręczniki to miejsca w których o czerwoną plamę nie jest trudno. Co robić gdy zakrwawimy materiał? Czym skutecznie usunąć krew i co stosować do wyjątkowo delikatnych tkanin?

Plamę z krwi zmyj zimną wodą

W przypadku plam z krwi, niezależnie od materiały, który został ubrudzony, najważniejszy jest czas. Krew krzepnie i wiąże się z włóknami materiału, przez co potem trudniej ją usunąć. Zakrwawiony materiał należy możliwie szybko spłukać zimną, a wręcz lodowatą wodą. Jeżeli gramatura materiału nie była zbyt gruba, a my nie zwlekaliśmy z praniem, to jest duża szansa, że tylko takie proste działanie będzie w zupełności wystarczające, a my nie będziemy musieli dalej kombinować.

Prześcieradło z gumką, ręczniki i bielizna – jak je prać?

Prześcieradła z gumką, ręczniki i bielizna bardzo często zostają zaplamione krwią menstruacyjną. CO prawda mamy skuteczne sposoby, dzięki którym możemy się chronić przed tymi zabrudzeniami, ale której z nas nigdy nie przydarzył się choćby mały wypadek, a na dodatek nie mogłyśmy od razu zaprać plamy? Na przesiąknięte plamy najlepiej użyć roztworu soli kuchennej, w którym namoczymy tkaninę przed normalnym praniem. Drugim sposobem jest posypanie poplamionego miejsca solą, wtarcie jej w materiał i odczekanie około godziny. Po tym czasie po prostu spłukujemy nadmiar i wrzucamy do pralki z resztą prania. Po krwi nie powinno być śladu

Jak usunąć krew z białych i delikatnych tkanin?

Tkaniny białe i delikatne łatwo się odbarwiają, a krew ma niestety bardzo silne właściwości koloryzujące. W przypadku białych tekstyliów, gdy inne sposoby zostaną wykorzystane, a ślad wciąż będzie można pokusić się o użycie środka odplamiającego, wybielacza, lub sposobu naszych babć, czyli sodki, która szybko przywraca biel przebarwionym materiałom. W przypadku bieli nie musimy się również bać wody utlenionej, której użycie na kolorowym materiale mogłoby go zniszczyć. W przypadku delikatnych tkanin, takich jak jedwab, można pokusić się o użycie 10% roztworu boraksu, który mieszamy z amoniakiem. Taki roztwór wylewamy na plamę, pocieramy, a na koniec spłukujemy zimną wodą z dodatkiem mydła.