Jak uniknąć stresu przed wizytą u lekarza?

“Boję się chodzić do lekarza”, “Stres przed wizytą u lekarza” – takie tematy są bardzo powszechne na różnego rodzaju forach internetowych. Okazuje się, że dla wielu osób jakiekolwiek kontakty ze służbą zdrowia są źródłem napięcia i niepokoju. W dużej mierze wynika to z niemiłych wspomnień dotyczących wizyt w publicznych przychodniach i szpitalach. Na szczęście istnieją sposoby, by zmienić postrzegania usług medycznych.

Wizyta u lekarza – czego się obawiamy?

Pacjenci najczęściej narzekają na takie problemy, jak:

 • Długie kolejki
  Średni czas oczekiwania na wizytę u specjalisty wynosi 4 miesiące. Oczywiście do wielu lekarzy czekamy znacznie dłużej. Długa kolejka zdecydowanie zniechęca do korzystania z usług publicznej służby zdrowia. Nawet, gdy już uda się umówić na wizytę, zwykle w długiej kolejce trzeba czekać nawet przed drzwiami gabinetu.
 • Wysokie ceny usług
  Jeśli nie możemy pozwolić sobie na wizytę u specjalisty na NFZ, możemy umówić się do lekarza prywatnie. Niestety ceny prywatnych wizyt i badań są wysokie i mało kto może sobie pozwolić na regularne odwiedzanie prywatnych gabinetów lekarskich.
 • Niska jakość usług publicznej służby zdrowia
  Zmęczeni i niemili lekarze, przestarzały sprzęt, chaos organizacyjny – każdy z nas przynajmniej raz zetknął się z tego typu problemami.
 • Konieczność skierowania

Aby dostać się na wizytę u specjalisty na NFZ potrzebujemy skierowania od lekarza pierwszego kontaktu. Znacznie wydłuża to czas oczekiwania na konsultację i mnoży niepotrzebne formalności.

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – do lekarza bez stresu

Nie ma sensu oczekiwać, że publiczna służba zdrowia przejdzie całkowitą metamorfozę.
O swoje zdrowie i komfort najlepiej zadbać samemu. Przekonały się o tym już miliony Polaków, którzy podjęli decyzję o prywatnym ubezpieczeniu zdrowotnym. Ubezpieczyciele mają wiele do zaoferowania, a cena pakietu bywa zaskakująco niska – zwłaszcza, gdy ubezpieczeniem obejmuje też członków rodziny. Przykładowo pakiet rodzinny Pełnia Zdrowia Direct frimy Signal Iduna kosztuje 143,50 zł/miesiąc. W ramach pakietu zarówno ubezpieczony, jak i jego małżonek i dzieci otrzymują m.in.:

 • dostęp do specjalistów bez skierowania i bez kolejek
 • dostęp do drogich badań specjalistycznych i laboratoryjnych
 • możliwość korzystania z 400 placówek medycznych w całej Polsce
 • wysoką jakość usług medycznych

Rosnąca liczba osób ubezpieczonych prywatnie to dowód, że Polacy mają dość niskiej jakości usług świadczonych przez polską służbę zdrowia. Prywatne ubezpieczenia mają szansę odmienić negatywny obraz wizyt u lekarza.