Większość drewnianych podłóg jest przyklejana do podłoża. Czasem może to powodować powstawanie charakterystycznych, głuchych odgłosów. W jaki sposób zapobiegać temu zjawisku?
Podłogi z drewna to rozwiązanie, które cieszy się coraz większym zainteresowaniem, głównie ze względu na piękny wygląd i trwałość. Istnieje kilka sposobów montażu takiej podłogi, jednak najczęściej jest ona przyklejana do podłoża przy zastosowaniu odpowiedniego kleju. Zdarza się, że po wykonaniu prac podłoga będzie wydawać specyficzne, głuche odgłosy. Warto wiedzieć, że takie zjawisko nie zawsze oznacza, że podłoga została źle wykonana lub odkleiła się od podłoża.
Prawidłowe wykonanie wylewki
Podłoga z drewna jest najczęściej przyklejana do wylewki lub do płyty OSB. W tym pierwszym przypadku bardzo duże znaczenie ma prawidłowe wykonanie wylewki. Trzeba zwrócić na to szczególnie dużą uwagę przede wszystkim w przypadku odbierania budynku lub mieszkania od dewelopera. Nie wszystkie firmy wykonają tego typu prace z odpowiednią starannością.
Jak sprawdzić wylewkę?
Aby sprawdzić, czy wylewka została dobrze wykonana, do podłogi trzeba przyłożyć poziomicę o długości 2 metrów. Pod poziomicą będą widoczne niewielkie prześwity. Nie powinny one być wyższe niż 4 milimetry. Jeżeli wylewka ma większe prześwity, trzeba ją poprawić zanim zostanie przyklejona podłoga drewniana.
Wylewkę warto sprawdzić jeszcze przed odebraniem lokalu od dewelopera. Wady można zgłosić i domagać się wprowadzenia poprawek. W takiej sytuacji firma odpowiedzialna za budowę będzie zmuszona do naprawy wylewki na własny koszt. Jeśli wada zostanie zauważona już po oficjalnym odbiorze, można również dochodzić praw, jednak deweloper nie będzie zobowiązany do wprowadzenia zmian.
Usunięcie zbyt dużych nierówności ułatwi prawidłowy montaż podłogi. Trzeba jednak pamiętać, że nawet nieduże nierówności o wielkości około 2-3 milimetrów również powodują odgłosy z podłogi drewnianej. W czasie korzystania z podłogi pojawi się charakterystyczne, głuche stukanie.
Kleje od podłóg
Odgłosy z podłogi drewnianej będą zależały nie tylko od nierówności wylewki, ale także od zastosowanego kleju. Podłoga drewniana może zostać przyklejona przy wykorzystaniu różnych preparatów. Odpowiedni klej dobiera się przede wszystkim w zależności od rodzaju desek.
Kleje silikatowe
Takie kleje wyróżniają się dużą elastycznością. Z tego powodu wykorzystuje się je przede wszystkim do klejenia szerszych desek. Szersze deski wymagają elastycznego kleju, ponieważ w większym stopniu są narażone na skurcze i pęcznienie. Jeśli do takiej deski zostanie zastosowane sztywne mocowanie, może to doprowadzić do jej odklejenia.
Kleje silikatowe nakłada się packami parkieciarskimi. Takie narzędzia umożliwiają nakładanie kleju także na wylewki o nierównej powierzchni tak, aby klej wypełnił wszystkie zagłębienia i połączył deskę z podłożem. Jednak we wgłębieniach deska nie będzie przytrzymywana całą powierzchnią, a jedynie włosami kleju. W takiej sytuacji pod podłogą pozostanie niewielka wolna przestrzeń, wypełniona jedynie włosami, co może prowadzić do powstawania specyficznych odgłosów z podłogi drewnianej.
Warto pamiętać, że taki montaż jest prawidłowy i bezpieczny oraz zagwarantuje odpowiednią trwałość podłogi. W takim przypadku głuche odgłosy nie powinny budzić niepokoju. Jeśli deska się nie porusza, prace zostały wykonane w prawidłowy sposób i nie trzeba się obawiać odklejenia.
Kleje dwuskładnikowe
Ten typ klejów stosuje się w przypadku węższych desek. Podłoga drewniana montowana w ten sposób zazwyczaj nie wydaje żadnych odgłosów. Węższe deski w naturalny sposób będą się lepiej dopasowywać do nierówności wylewki. Jednocześnie kleje dwuskładnikowe są dużo mniej elastyczne i lepiej dopasowują się do podłoża. Po wyschnięciu będą się kurczyć i przyciągną deskę do wylewki, likwidując ewentualne puste przestrzenie.
Oznacza to, że dzięki klejom dwuskładnikowym można wyrównać mniejsze nierówności wylewki. Nierówności są zalewane klejem, a ten po całkowitym wyschnięciu staje się twardy i całkowicie wypełnia wszystkie wolne przestrzenie. W ten sposób można uniknąć powstawania głuchych odgłosów.
Prawidłowo zamontowana podłoga będzie przyklejona do podłoża w co najmniej 60 proc. Gwarantuje to odpowiednią trwałość i wytrzymałość podłogi, która nie powinna się odklejać.
Podłoga bez głuchych odgłosów
Podsumowując istnieje kilka czynników, które będą miały wpływ na odgłosy z podłogi drewnianej:
- nierówności wylewki.
- szerokość desek podłogowych.
- rodzaj kleju wykorzystanego do klejenia podłogi.
Jeśli chcemy uniknąć głuchych odgłosów, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie wymienione kwestie. Warto także zlecić wykonanie podłogi dobremu parkieciarzowi, który będzie wiedział jak dobrać właściwy klej do wykorzystywanych desek oraz jak go nałożyć tak, aby zapewnić właściwe przyklejenie desek. Dzięki temu uda się uniknąć nie tylko charakterystycznych odgłosów, ale także zagwarantować odpowiedni montaż podłogi, która będzie trwale przymocowana do podłoża i nie ulegnie odklejeniu.
Autor artykułu: Artykuł przygotowała firma ArtCore z Warszawy oferująca materiały wykończenia wnętrz oraz deski podłogowe: http://artcorestudio.pl/podlogi-drewniane/deski |