Jak sprawnie posprzątać po remoncie?

jak-sprawnie-posprzatac-po-remoncie

Remonty zazwyczaj kończą się zadowalającym efektem. Aby jednak możliwe było cieszenie się z odświeżonego wnętrza, konieczne jest dokładne posprzątanie. Niestety prace przeprowadzane w lokalu wiążą się z bałaganem. Niezależnie od tego, czy wykonujesz je sam, czy zlecasz ekipie, powinieneś liczyć się z kurzem, resztkami farb czy klejów, które należy usunąć. W tym celu możesz skorzystać z usług agencji sprzątającej lub zająć się tym samodzielnie.

Na myśl o sprzątaniu niektórzy rezygnują z remontu lub odkładają go w czasie. Nie jest to właściwe podejście, ponieważ jeśli uważasz, że Twój dom lub mieszkanie wymaga zmian, to warto je przeprowadzić. Po zakończeniu prac najlepiej skorzystać z pomocy firmy sprzątającej. Pracownicy, którzy mają duże doświadczenie, odpowiednią wiedzę oraz profesjonalny sprzęt, szybko poradzą sobie z usunięciem wszelkich pozostałości po remoncie. Będziesz mógł wejść do odświeżonego wnętrza, bez jakiegokolwiek wysiłku fizycznego ze swojej strony. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na taką usługę, dlatego część osób zajmuje się sprzątaniem samodzielnie.

Osoby, którą chcą zaoszczędzić, mogą część prac porządkowych wykonać samemu. Do niektórych zadań warto jednak zatrudnić ekipę. Zabrudzenia mogą być bowiem bardzo trudne do usunięcia. Często potrzebne okazują się profesjonalne środki czyszczące oraz wysokiej jakości sprzęty. Ich samodzielne kupowanie zazwyczaj okazuje się znacznie droższe od wynajęcia firmy zajmującej się usuwaniem bałaganu po remoncie – podpowiada pracownik firmy sprzątającej PerfectAnn.

Szybkie i dokładne sprzątanie po remoncie

Jeśli chcesz spróbować samodzielnie posprzątać po remoncie, musisz wiedzieć o kilku istotnych zasadach. Przede wszystkim pamiętaj, aby niektóre zabrudzenia usuwać na bieżąco. Dzięki temu nie doprowadzisz do ich zaschnięcia i tym samym zaoszczędzisz sobie dużo pracy na koniec. Przed sprzątaniem zabezpiecz wszelkie powierzchnie takie jak meble czy sprzęty, a nawet podłogi. Warto przykryć je specjalną folią, aby przypadkiem ich nie pobrudzić lub nie zniszczyć. Ostateczne sprzątanie po remoncie należy wykonywać z góry do dołu, co oznacza, że najpierw trzeba wyczyścić poziomy najwyższe, a na końcu najniższe. Dotyczy to zarówno całego budynku, jak i poszczególnych pomieszczeń, w których rozpocznij usuwanie zabrudzeń od sufitu, a skończ na podłodze.

Kolejną bardzo ważną zasadą dotyczącą sprzątania po remoncie jest to, że należy je rozpocząć na sucho, a dopiero później kontynuować na mokro. Po zabezpieczeniu wszystkich powierzchni przed pyłem można usunąć powierzchowną warstwę kurzu za pomocą odkurzacza lub miotły. W tym czasie warto otworzyć okna oraz drzwi, aby dokładnie przewietrzyć pomieszczenia. Następnie można je posprzątać na mokro, wykorzystując specjalne detergenty oraz chłonne ściereczki czy mop. Taka kolejność sprzątania jest bardzo ważna, ponieważ rozpoczęcie mycia powierzchni na mokro mogłoby być bardzo trudne. W ten sposób kurz roznosiłby się z łatwością też dalej. Dlatego tak istotne okazuje się jego usunięcie na sucho, a dopiero później czyszczenie wszystkiego przy pomocy wody i środków.