Jak sprawić by twój dom był eko?

eko dom

Nowoczesne budownictwo rozwinęło się tak bardzo, że coraz częściej stawiane są domy energooszczędne lub pasywne. Warto dowiedzieć się przede wszystkim czym wyróżniają się takie domy i takie projekty?

W przeciwieństwie do tradycyjnych domów stawianych zgodnie z obecnymi standardami w budownictwie domy takie mają dużo lepsze parametry izolacyjne, mniejsze zapotrzebowanie na energię cieplną przez co w dłuższej perspektywie czasu koszty ich utrzymania i docieplania są znacznie niższe dla nas jako mieszkańców. Jak podają niektóre źródła domy pasywne mają ponad ośmiokrotnie niższe zapotrzebowanie na energię, co powinno dać do myślenia!

Oczywiście jeśli planujemy wybudować dom „w stylu eko” należy wziąć to pod uwagę już na samym początku. Zacząć trzeba już na etapie rozmowy z architektem, zapytać dokładnie, które projekty domów są stworzone właśnie w sposób energooszczędny, a które nie. W związku z tym, że energooszczędne materiały budowlane są droższe od tych tradycyjnych należy liczyć się ze zwiększonymi kosztami, jednak już po kilku ewentualnie kilkunastu latach cała inwestycje zwraca się bardzo przyzwoicie.

Aby osiągnąć to czego potrzebujemy – czyli niskie zapotrzebowanie na energię cieplną stosuje się różne mechanizmy i materiały:

  • Po pierwsze przegrody zewnętrzne powinny posiadać możliwie niski współczynnik przenikania ciepła.
  • Wybór okien jest istotny – w tym przypadku także stosujemy się do zasady, że im niższy wsp. przenikania ciepła tym lepiej dla nas w przyszłości.
  • Modne są panele słoneczne. Zależnie od producenta itp. ich skuteczność sięga nawet do 80%! Czyli 80% energii słonecznej są w stanie przekształcić w energię cieplną.
  • Istotnym czynnikiem jest system wentylacji, który jeśli jest dobrze przemyślany i zaprojektowany potrafi zmniejszyć straty ciepła w zakresie 75-90%.
  • Innymi ciekawymi pomysłami jest zastosowanie np. specjalnego zbiornika na wodę, który gromadzi wodę spływającą z rynien i dachu i gromadzi ją by następnie móc wykorzystać tą wodę do podlewania ogrodu czy choćby spłukiwania toalet

Jak już zostało wspomniane na samym początku koszty budowy eko domu są wyższe niż normalnego (w Polsce  od 8% do nawet 35%), jednak jeśli weźmiemy pod uwagę sprawę jaką są dotacje z Unii Europejskiej czy też atrakcyjne kredyty udzielane przez różne banki na takie rozwiązania koszty te udaje się często znacznie zmniejszyć.