KRD to Krajowy Rejestr Długów (Biuro Informacji Gospodarczej). Istnieje od 2003 roku. Jego zadaniem jest zbieranie i przechowywanie, a także udostępnianie danych o osobach, które okazały się niewypłacalne. Co ważne do bazy mogą trafić zarówno osoby fizyczne jak i firmy. Dane te są udostępniane, co pozwala na uniknięcie zawarcia współpracy z jednostką niewypłacalną.
Za co możesz trafić do KRD?
Do KRD może zostać wpisana osoba, konsument, jeżeli kwota jego zadłużenia wynosi minimum 200 zł. Na czarną listę można również wpisać firmę, jeżeli zadłużenie sięga 500 zł. Dodatkowym warunkiem wpisu do KRD jest upłynięcie okresu 60 dni od dnia, w którym miała zostać uiszczona płatność. Jeżeli minęło już 60 dni, a kwota nie wpłynęła na nasze kont, możemy podjąć działanie. Mamy jednak obowiązek o poinformowaniu dłużnika o naszych zamiarach wystąpienia o wpisanie go do Rejestru Dłużników na 30 dni przed podjęciem ostatecznych kroków.
Statystyki wskazują, że większość z nas może choćby przez przypadek trafić do KRD. Co raz częściej przy naszym tempie życia zdarza się nam zapomnieć o terminach płatności. Oczywiście, nie znaczy to, że każdego trzeba od razu wciągać na czarną listę. Jednak warto się upewnić, czy na takiej liście nie widnieje nasze nazwisko. Jak tego dokonać?
Jak sprawdzić czy jestem w KRD?
Najłatwiejszym sposobem jest weryfikacja w Serwisie Ochrony Konsumenta pod adresem http://www.konsument.krd.pl. Możemy tam sprawdzić czy nie jesteśmy wpisani do KRD. Jeżeli chcemy tego dokonać raz na pół roku, bez problemu możemy to zrobić bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Jeżeli potrzebujemy takiej informacji częściej, konieczna będzie opłata w wysokości kilkudziesięciu złotych. Korzystają z tej opcji, oprócz faktu istnienia wpisu, możemy dowiedzieć się kto wciągnął nas na czarną listę, z jakiego powodu i ile wynosi nasz dług, czyli ile musimy zwrócić.
Wystarczy założyć konto na stronie Serwisu Ochrony Konsumenta. Możemy to zrobić zupełnie bezpłatnie i szybko. Za pośrednictwem tego serwisu, zyskamy wgląd do informacji na temat tego, czy ktoś w ciągu ostatniego roku uzyskał jakieś informacje na nasz temat, a jeśli tak, to kto to był. Ostatnią opcją na uzyskanie danych z KRD jest osobisty kontakt z jednostką. Możemy ewentualnie skontaktować się za pośrednictwem poczty.
Czy można zostać usuniętym z rejestru dłużników?
Oczywiście, że tak. Wystarczy, że uregulujemy nasz dług. Jeżeli to zrobimy, wpis zostanie usunięty w ciągu trzech tygodni. Osoba, która wciągnęła nas na czarną listę ma obowiązek wysłać stosowny wniosek o usunięcie naszego nazwiska w ciągu dwóch tygodni, w ciągu tygodnia natomiast KRD ma dopilnować wykreślenia naszych danych. Gdyby doszło do jakiegoś niedopatrzenia i nasze dane nie zostałyby usunięte w terminie, mamy prawo do złożenia osobistego wniosku o usunięcie naszych danych.