Jak sprawdzić auto przed zakupem?

Zakup samochodu zarówno w kraju, jak i za granicą zawsze pociąga za sobą pewne ryzyko. Niewłaściwa ocena stanu technicznego pojazdu to nie tylko strata pieniędzy, które będziesz musiał przeznaczyć na kolejne naprawy, ale również możliwość, że jakaś niewykryta usterka doprowadzi do groźnej sytuacji na drodze. Jak tego uniknąć?

Czy warto ufać sprzedawcom?

Niezależnie jednak od tego, czy zdecydowałeś się na ogłoszenie z internetu albo gazety, czy upatrzyłeś sobie konkretny pojazd na giełdzie, opieranie się wyłącznie na opinii handlarza nie jest dobrym pomysłem. Sprzedawca najpewniej przedstawi Ci samochód w samych superlatywach, nawet wtedy, gdy będzie miał on ukryte wady.

Jak sprawdzić auto przed zakupem? Jeżeli nie masz doświadczenia związanego z mechaniką samochodową ani nie wiesz, jak prawidłowo przeprowadzić badanie stanu technicznego pojazdu, to raczej nie wykryjesz takich usterek. Nie pomoże też jazda próbna. Nie wszystkie tego typu wady dają o sobie znać od razu, a niemiła niespodzianka może Cię spotkać dopiero po kilku miesiącach użytkowania.

Profesjonalne badanie auta

Rzeczoznawcy samochodowi posiadają zarówno certyfikat zawodowy, jak i odpowiednie doświadczenie w wycenach samochodów. Stosują się także do ścisłych procedur, które umożliwiają im rzetelną ocenę stanu technicznego pojazdu.

Podstawą sporządzanego przez nich raportu jest szczegółowe sprawdzenie dokumentów oraz danych, które można uzyskać na podstawie numeru VIN. Istotnym źródłem informacji jest też książeczka serwisowa. Pozwala ona dowiedzieć się, czy auto posiada aktualny przegląd oraz jak często były wymieniane płyny eksploatacyjne.

Jeżeli wszystko się zgadza, rzeczoznawca dokonuje analizy stanu pojazdu. Badanie nie opiera się jedynie o wiedzę specjalisty, ale także odczyty z profesjonalnych urządzeń takich jak miernik grubości lakieru. Dzięki temu możliwe jest sprawdzenie, czy auto nie zaliczyło stłuczki, która później została sprytnie zamaskowana nową powłoką lub szpachlowaniem.

Zgodnie z wytycznymi procedury oceniany jest również stan szyb pod kątem pęknięć, zarysowań oraz ich oryginalności. Podobnie wygląda to w odniesieniu do oświetlenia, gdzie dodatkowo oceniany jest jego stan techniczny.

Ważną częścią autoraportu jest badanie komory silnika i podwozia. Ekspert bierze pod uwagę sprawność układu zawieszenia, wydechowego, hamulcowego i przeniesienia napędu oraz ocenia wygląd ogumienia i kół. To wszystko, wraz z wnioskami z jazdy próbnej oraz zdjęciami wnętrza i zewnętrza pojazdu, składa się na ostateczny, dokładny raport.

Zalety badania samochodu przed zakupem

Specjalistyczne badanie pojazdu to doskonała lokata kapitału. O wiele boleśniejsza może okazać się dla Ciebie strata gotówki, którą będziesz musiał przeznaczyć na serwis i naprawy, zwłaszcza w przypadku droższego pojazdu. Zdaj się na doświadczonych rzeczoznawców samochodowych. To najlepszy sposób na oszczędność. Sprawdź nasze procedury w wycenanaprawy.pl i skorzystaj z pomocy specjalistów!