Jak spędzić weekend w trójmieście?

Do urlopu jeszcze daleko, a Ty jesteś już zmęczony pracą i codziennymi obowiązkami? Potrzebujesz relaksu i odpoczynku? Więc weź wolny piątek, przedłuż sobie weekend i ruszaj do Trójmiasta.

Gdańsk

Jedno z najstarszych miast Polski, szczycące się barwną, ponad tysiącletnią tradycją. Swoim wyglądem na każdym kroku przypomina swoją ciekawą, nieraz trudną, wielokulturową historię, którą tworzyli Polacy, Niemcy, Żydzi oraz liczni, przybywający z najróżniejszych zakątków Europy goście. Wędrując Gdańskimi ulicami co krok będziemy trafiać na pomniki historii, pokazujące nam dzieje miasta. Najważniejsze zabytki miasta znajdują się na Głównym Mieście (Ratusz Głównego Miasta, Dwór Artusa, Dom Uphagenów) i Starym Mieście (Wielki Młyn, Ratusz Starego Miasta, kościół św. Katarzyny) oraz przy Drodze Królewskiej.

Co ciekawe, Stare Miasto, podobnie jak na przykład we Wrocławiu czy Warszawie zostało niemal zrównane z ziemią w czasie wojny. Na szczęście udało się je dokładnie zrekonstruować, dzięki czemu dziś możemy podziwiać jego wspaniały wygląd. W Gdańsku znajduje się kilkadziesiąt muzeów, galerii sztuki, 4 teatry a także opera i filharmonia. Oczywiście, jako miasto nadmorskie Gdańsk kusi też swoimi plażami, dobrymi zarówno do spacerów jak i do opalania się w upalne dni.

Gdynia

Gdynia jest jednym z najmłodszych polskich miast, prawa miejskie otrzymała dopiero w 1926 roku. Impulsem do jej rozwoju była potrzeba posiadania przez Polskę portu morskiego, który zapewnił by jej swobodny dostęp do morza.

Niestety, właśnie z racji na swój młody wiek, Gdynie nie ma do zaoferowania wielu zabytków, jednak dzięki swoim malowniczym szlakom spacerowym jest bardzo atrakcyjnym miejscem do spędzenia czasu. Będąc w Gdyni koniecznie trzeba zobaczyć ORP Błyskawica – zasłużony w walkach polski niszczyciel, który dziś pełni rolę muzeum, żaglowiec Dar Pomorza, a także Akwarium Gdyńskie i Bulwar Nadmorski. W okresie wakacyjnym miasto zaprasza turystów na 5 strzeżonych plaż. Od kilku lat na gdyńskim lotnisku organizowany jest festiwal muzyczny Open Air, na którym występują największe gwiazdy sceny alternatywnej, zarówno z Polski jak i ze świata.

Sopot

Sopot jest nieco młodszy od Gdańska, jednak jego losy toczyły się zupełnie inaczej. Niemal do końca XVIII wieku miejscowość była częścią majątku cystersów oliwskich. Dopiero po rozbiorach, kiedy Sopot znalazł się pod Zaborem Pruski, bogaci Gdańszczanie zaczęli budować w nim swoje letnie rezydencje, a pod koniec XVIII wieku zbudowano tam pierwszy dom uzdrowiskowy.

W dalszych latach miejscowość rozwijała się w kierunku rekreacyjno – wypoczynkowym, nie działał w niej wielki przemysł. Budowano za to kolejne domy uzdrowiskowe i rezydencje dla kuracjuszy. W 1898 roku, dla rozrywki gości wybudowano tor wyścigów konnych. Po wojnie miasto utrzymało swój charakter, do dziś znajduje się tutaj 5 uzdrowisk.

W 1961 roku w mieście zorganizowany I Międzynarodowy Festiwal Piosenki. Ostatni festiwal odbył się w 2007 roku. Zapoczątkował on modę na organizację festiwali w Sopocie – dziś odbywają się tam następujące imprezy:

  • Międzynarodowy Festiwal Piosenki w Sopocie – Sopot Festival
  • Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej Dwa Teatry
  • TOPtrendy, którego organizatorem jest telewizja Polsat
  • Sopot Film Festival, międzynarodowy festiwal filmowy

Sopot to też liczne zabytki i pomniki i atrakcje. Do najpopularniejszych należą ewangelicko – augsburski Kościół Zbawiciela, Latarnia Morska, Krzywy Domek oraz Opera Leśna. Oczywiście będąc w Sopocie nie można nie odwiedzić słynnego na całą molo, które jest najdłuższą drewnianą konstrukcją tego typu w Europie.

Czym podróżować?

Poruszanie się autem po obcych miastach może być kłopotliwe. Nieznane ulice, brak miejsc parkingowych, koszty paliwa. To wszystko utrudnia wygodne i komfortowe zwiedzanie. Na szczęście w Trójmieście można tego uniknąć. Funkcjonuje tam wiele wypożyczalni skuterów, dzięki czemu wygodnie i bezstresowo dotrzemy do wybranych przez nas miejsc.

Natomiast osoby preferujące aktywny wypoczynek mogą poruszać się  między miastami na rowerach – aglomeracja posiada wiele ścieżek i szlaków rowerowych.

Pakuj się!

I ruszaj do Trójmiasta, spotkaj się z miszmaszem kulturalnym, zobacz wspaniałe zabytki, dotleń się zdrowym, morskim powietrzem i naładuj swoje akumulatory. A potem wróć wypoczęty i zrelaksowany do pracy.