Jak spędzać czas z dziećmi?

Wiele dzieci często skarżą się, że ich rodzice nie poświęcają im tyle czasu, ile potrzebują. Otwarcie mówią, że dorośli najwięcej czasu spędzają w pracy, a nawet jeśli z niej wrócą – wolą spędzić popołudnie lub wieczór przed telewizorem. Niektórzy rodzice, zwłaszcza, jeśli ich pociechy są już większe, nie wiedzą, co mogliby im zaproponować.

1. Aktywny wypoczynek

Jeśli jest ciepło, najlepszym rozwiązaniem – zwłaszcza w dzień wolny – jest aktywne spędzenie wspólnego czasu na powietrzu. Świetnym pomysłem może być chociażby wycieczka rowerowa do pobliskiego lasu lub do miejskiego parku. Rodzice mogą zabrać swoje dzieci także na basen, długi spacer czy rolki.

2. Zabawa na placu zabaw

Dorośli błędnie zakładają, że nie mogą bawić się na placu zabaw razem ze swoimi dziećmi. Oczywiście użytkowanie większości elementów przez dorosłe osoby faktycznie będzie złym pomysłem (zbyt duże obciążenie), jednak bez przeszkód można wymyślić gry i zabawy, które zachęcą dzieci do wykorzystania atrakcji, a jednocześnie włączą do rozgrywki rodziców. W dobrej sytuacji są rodzice, którzy zdecydowali się na zbudowanie przydomowego placu zabaw dla swoich pociech. Ogromną popularnością cieszą się domki z drewna dla dzieci – jeśli są odpowiednio duże, rodzice mogą spędzić w nich czas razem z maluchami. Takie rozwiązanie sprawdzi się jednak raczej w przypadku młodszych pociech.

3. Gry – ale nie komputerowe

Wspólne granie w gry to wbrew pozorom świetny sposób na spędzenie czasu z dziećmi. Nie chodzi jednak o gry komputerowe czy na konsolę. Najwięcej interakcji bez wątpienia wyzwolą gry planszowe i niezwykle modne ostatnimi czasy gry karciane. Zdrowa rywalizacja (zawsze w atmosferze wzajemnego szacunku!) i wcielanie się w określone role przyniosą obu stronom mnóstwo radości.

4. Wspólne tworzenie

Ciekawym pomysłem na spędzenie wolnego czasu może być wspólne tworzenie różnych rzeczy. Sklejanie modeli samolotów, gotowanie, malowanie – cokolwiek, co wymaga współpracy, a co jednocześnie jest szeroko rozumianym aktem twórczym, świetnie sprawdzi się jako sposób na wspólne spędzenie kilku wolnych godzin.