Jak sobie radzić z katarem siennym?

Kichanie, katar sienny, swędzenie gardła i nosa, zaczerwienienie i łzawienie spojówek, pokrzywka w różnych częściach ciała, złe samopoczucie – podobne reakcje przypominają nieraz pierwszą fazę przeziębienia. Jest to jednak zwyczajna reakcja obronna organizmu na alergen – substancję powodującą w organizmie człowieka uczulonego na pyłek roślinny, kurz czy sierść zwierzęcą wzmożoną reakcję organizmu. Ze strony układu nerwowego występują nieraz dodatkowo apatia i rozdrażnienie. Takie objawy mogą być przez nas niekiedy lekceważone – a nie powinny, bowiem alergia potrafi skutecznie odebrać radość życia.

Katar sienny – objaw alergii

Bardzo uporczywym objawem, jakim charakteryzuje się alergia, jest katar sienny (pyłkowica, alergiczny nieżyt nosa), który może znacznie uprzykrzyć życie. Pojawia się wtedy, gdy uwalniana w drogach oddechowych histamina podrażnia błonę śluzową nosa. Skutkiem jest zapchany, bolący i zaczerwieniony nos, częste kichanie i łzawienie oczu, oraz przewlekłe zmęczenie i otępienie. Katar sienny często wiąże się z bólem głowy i twarzy, może spowodować zatkanie zatok, a nawet utratę węchu i smaku.

W jaki sposób pokonać katar sienny?

Aby uniknąć wzmożonych skutków alergii na pyłki roślinne, należy mniej przebywać na świeżym powietrzu w okresie pylenia drzew, traw czy chwastów. Najlepiej korzystać ze spacerów tuż po deszczu, kiedy stężenie pyłków jest zdecydowanie mniejsze – alergia nie daje się wówczas we znaki. Trzeba też zadbać o ochronę twarzy podczas pracy w ogrodzie, stosując maskę ochronną i okulary przeciwsłoneczne, co ograniczy przykre reakcje organizmu. Jeśli wiesz, na jakie pyłki jesteś uczulony to sprawdź kalendarz pyleń.

Tabletki na alergię

Trudno jest walczyć z problemem, jaki stanowi obecnie alergia, ale nie wolno się poddawać i ze wszystkich sił należy dążyć do poprawy komfortu życia poprzez przyjmowanie odpowiednio dobranych leków. Przyjmowanie tabletek na alergię pozwoli wrócić do codziennych obowiązków z większą radością i bez uciążliwych objawów. Tabletki na alergię należy stosować według wskazówek lekarza i nie przerywać leczenia samemu, aby być zadowolonym z efektów działania leków.

Tabletki na alergię bez recepty

Mimo że alergia to problem, z którym większość z nas będzie zmagać się przez długie lata, wśród preparatów można dostać tabletki na alergię bez recepty, które zminimalizują codzienne problemy. Ich głównym zadaniem jest hamowanie działania substancji drażniących błonę śluzową i spojówki, łagodzenie objawów uczulenia oraz osłabianie działania alergenów na układ pokarmowy i oddechowy. W większości przypadków tabletki na alergię bez recepty nie powodują skutków ubocznych, uczucia senności i rozkojarzenia, są dobrze tolerowane przez organizm. Jeśli masz dość cieknącego nosa, łzawienia oczu i złego samopoczucia, bez wahania sięgnij po tabletki na alergię bez recepty lub inne preparaty pomocne w jej leczeniu. Skutecznie pomogą rozprawić się z każdym alergenem i przywrócą komfort spokojnego życia.