
Ból zatok to nieprzyjemna dolegliwość, której wystąpienie związane jest najczęściej z okresem jesienno-zimowym. Zazwyczaj jest on konsekwencją rozwoju nawet niewielkiej infekcji, która może mieć wpływ na ogólną aktywność fizyczną oraz umysłową.
Objawami stanu zapalnego w okolicy zatok są najczęściej: uciążliwy katar, ból głowy oraz gęsta, czasem ropna wydzielina z nosa i podwyższona temperatura. Okres jesienno-zimowy jest czasem obniżenia odporności, powodowanym nagłymi zmianami temperatury, ekspozycją na wiatr czy opady. Do zwalczania dolegliwości towarzyszących infekcji zatokowej można stosować zarówno domowe jak i farmakologiczne środki.
Wśród domowych metod polecane jest w pierwszej kolejności oczyszczenie zatok i zachowanie szczególnej higieny nosa, poprzez stosowanie wody morskiej, płukanie nosa i zatok za pomocą specjalnych roztworów oraz usuwanie nagromadzonej wydzieliny. Dla lepszego udrażniania nosa można zastosować maści rozgrzewające z zawartością aromatycznych olejków eterycznych oraz wykonywać inhalacje z soli kuchennej, olejków, ziół, co pozwala lepiej nawilżyć śluzówkę i wspomóc usuwanie zalegającej wydzieliny.
Korzystne działanie wykazują również ciepłe okłady z dodatkiem soli leczniczych lub z wykorzystaniem podgrzanych ziaren np. gorczycy oraz nawilżanie powietrza za pomocą specjalnych urządzeń lub wilgotnych ściereczek, ułożonych na kaloryferze. Suche powietrze nie sprzyja bowiem wyleczeniu infekcji i obniża komfort oddychania.
Równie istotne co działanie zewnętrze jest odpowiednie zadbanie o organizm od wewnątrz, szczególnie w czasie infekcji zatok. W tym celu zalecane jest spożywanie dużej ilości płynów, np. wody, naparu z malin czy kwiatu lipy, które oprócz nawodnienia zadbają o rozrzedzenie zalegającej wydzieliny. Warto również sięgać po popularne, naturalne sposoby na infekcje, jak antybakteryjnie działający czosnek, który włożony do nosa doskonale udrażnia drogi oddechowe. Można także w tym celu zastosować poszatkowaną cebulę, której unoszący się zapach należy wdychać, nie umieszczając jej jednak wewnątrz nosa. Podobne działanie wykazuje wdychanie aromatu kminku czy ostrych przypraw.
Kiedy domowe sposoby nie przynoszą zadowalających rezultatów i uśmierzenia bólu, konieczne jest sięgnięcie po środki zmniejszające ból zatok, jak Modafen, Acatar Zatoki czy Ibuprom Zatoki. Ich zastosowanie dzięki zawartości ibuprofenu czy pseudoefedryny pomaga złagodzić dokuczliwy ból i obkurcza naczynia krwionośne w sposób bezpieczny, ale szybki i skuteczny.