Jak sobie radzić z bezsennością?

Śpimy nocą, bo tak chce nasza natura. Organizm najlepiej wypoczywa w nocy, gdy zapada zmierzch. Nasz organizm domaga się wypoczynku, a odczuwamy to wyraźnie podczas długich zimowych wieczorów.

Do sypialni zwykle wędrujemy między godziną 22.00 a 23.00. Zdarzają się też tzw. nocne marki, ale i one kapitulują między godziną 1.00 a 3.00 w nocy. Nasz organizm nastawiony na 24-godzinny rytm dobowy musi odpocząć minimum 6 – 8 godzin.
Podczas snu spada nieco temperatura ciała i obniża się ciśnienie krwi, które podnoszą się ponownie około szóstej rano. W czasie snu następuje przyspieszona odnowa komórek, odbywa się remont systemu kontrolującego przemianę materii, więcej krwi napływa do mięśni, wzmaga się tworzenie białek i produkcja hormonów m.in. hormonu wzrostu, który jest tak ważny w okresie dorastania. Sen sprawia, że możemy dobrze funkcjonować.

Bezsenność powstaje w wyniku trudnych doświadczeń, często zaskakujących i niespodziewanych, co oczywiście wywołuje stres, a ten ma wpływ na bezsenność. Pracując zawodowo spełniasz oczekiwania innych, a więc teraz pomyśl o sobie. Zadbaj o swoje ciało i umysł. Jest wiele dostępnych terapii poprawiających komfort życia.

Jakie są przyczyny bezsenności?

 • stres i przeciążenie – problemy w pracy, kłopoty rodzinne, finansowe, stres pourazowy,

 • depresja objawia się wczesnym budzeniem, obniżonym nastrojem, niską samooceną, utratą wiary w siebie,

 • nadmierne pobudzenie i niewłaściwe nawyki: nadmierne spożywanie kofeiny i nikotyny,

 • oglądanie emocjonujących filmów i zażywanie leków pobudzających,

 • ból wywołany chorobą przewlekłą,

 • zaburzenia oddychania są najczęściej wywołane chorobą serca, astmą, przewlekłą chorobą płuc

 • bezdechy mogą mieć związek z chorobami serca,

 • nadczynność tarczycy,

 • niedożywienie i niska masa ciała,

 • nieregularne pory snu.

Jak sobie radzić z bezsennością? Ograniczaj zagrożenia

 • jak najmniej nikotyny i kofeiny, nie pić kawy, coli, nie jeść czekolady,

 • niewskazane są mocne przyprawy i produkty zawierające glutaminian sodu, szczególnie w ciągu 6 godzin przed snem,

 • w sypialni nie może być biura ani jadalni, sypialnia ma być miejscem odpoczynku – powinna być łagodnie oświetlona, wyciszona, wentylowana i z odpowiednią temperaturą powietrza; idąc do łóżka trzeba być przygotowanym do snu, wyłączyć wszystko co zakłóca spokój i pomyśleć o czymś radosnym, przyjemnym, spokojnym,

 • ciepła kąpiel przed snem podwyższy temperaturę ciała, a gdy zacznie ona spadać wywoła zmęczenie i sen (uważa się, że temperatura ciała dyktuje rytm dobowy organizmu), dla zwiększenia efektywności warto dodać do kąpieli zioła, olejki eteryczne, świece.

 • w przypadku choroby w postaci bezdechu korzystny jest aparat CPAP i nowoczesna terapia z nim związana.

W diecie powinny znaleźć się produkty bogate w wapń, magnez oraz witaminę B6, ponieważ działają uspokajająco (są one w ziarnach zbóż, orzechach, warzywach zielonych). Warto sięgnąć też po zioła, które pomogą nam spokojnie zasnąć.

Zioła na bezsenność

Terapia ziołami jest prosta i sprawdzona od pokoleń, więc warto sprawdzić jak działa obecnie. 

Melisa lekarska: zmniejsza bezsenność i stany lękowe, pomaga w depresji oraz nerwicy.
Dziurawiec zwyczajny: pomoże w walce z depresją, ukoi nerwy.
Kminek: łagodzi nerwicowe dolegliwości żołądka.
Kozłek lekarski: uspokoi, wyciszy, działa przeciwlękowo i nasennie, złagodzi duszności, kołatanie serca lub skurcze, które mają podłoże nerwowe.
Lawenda: fantastycznie odpręża i zmniejsza napięcie nerwowe.
Chmiel zwyczajny: działa uspakajając i rozluźniająco, pomoże ci zasnąć.
Mięta pieprzowa: uspokoi, odpręży, rozładuje napięcie nerwowe i rozdrażnienia, uspokoi żołądek, złagodzi ból głowy.
Lipa: działa uspokajająco, a także zmniejsza napięcie nerwowe.
Męczennica zwyczajna: pomoże zlikwidować niepokój i wyciszyć organizm.

Olejki eteryczne, które pomagają w zaśnięciu, relaksują i łagodzą stres

Olejek z jałowca działa wzmacniająco i uspokajająco, pomaga przy zaburzeniach snu. Do wieczornej kąpieli można dodać 5–7 kropli olejku lub rozcieńczyć go z wodą w kominku aromaterapeutycznym.

Olejek z lawendy dodany do kąpieli pozwala zapaść w zdrowy sen. Dodatkowo wykazuje działanie uspokajające, zwalcza stany nerwowości i strachu. Prawdziwy, naturalny olejek destylowany jest z Lavandula officinalis.

Olejek majerankowy najczęściej używany jest do masażu i jako składnik maści. Dzięki silnym właściwościom uspokajającym jest cenionym produktem pomagających w zasypianiu.

Zbawienne dla snu działanie będzie miała relaksująca kąpiel z dodatkiem olejku majerankowego, rumiankowego i lawendowego. Taki dobór olejków spowoduje rozluźnienie i senność.

Photo credit: Alyssa L. Miller via Foter.com / CC BY