Jak skutecznie usuwać plamy z ubrań?

Jak skutecznie usuwać plamy z ubrań

Trudne do usunięcia plamy to często wyrok dla naszych ulubionych elementów garderoby. Jeśli nie wierzysz w swoje szanse w wykorzystaniem proszku do prania, nie przejmuj się – metody domowe często wygrywają. Podpowiadamy jak skutecznie usunąć plamy z ubrań!

Poniżej lista najczęściej przytrafiających się nam plam wraz z informacją jak skutecznie usunąć takie plamy z ubrań.

Plamy ze szminki przed upraniem należy przetrzeć acetonem, a potem zastosować spirytus skażony czyli denaturat. Pozostałości plam trzeba usunąć przy pomocy sprawdzonego wcześniej wybielacza.

Plamy z czerwonego wina w pierwszej kolejności należy namoczyć w wodzie z dodatkiem mydła, dokładnie wypłukać i kwaskiem cytrynowym. Ponownie spłukać i ewentualne resztki zabrudzenia usunąć za pomocą odplamiacza. Alternatywnie posyp plamę solą, a następnie namocz w zimnej wodzie.

Plamy z trawy podstawową metodą jest zamoczenie plamy w spirytusie lub w wodzie utlenionej z amoniakiem. Zwykła woda spowoduje eskalację problemu.

Plamy z rdzy są należą do najbardziej uporczywych. Ich skuteczne usunięcie wymaga kwasu szczawiowego rozcieńczonego w gorącej wodzie. Trzeba jednak pamiętać, że stare plamy z rdzy uszkadzają również celulozę i mogą skutkować dziurami w odzieży.

Plamy z krwi usuwa się za pomocą zimnej wody. Optimum to natychmiastowe zanurzenie ubrania w zimnej wodzie. Jeśli z przyczyn obiektywnych nie mamy takiej możliwości, to najlepiej odmoczyć ubranie przez kilka godzin w zimniej wodzie. Następnie zaprać w wodzie z mydłem.

Plamy z atramentu i kleju przed włożeniem do pralki należy koniecznie przetrzeć acetonem, położyć tkaninę na suchej ściereczce i usunąć plamę oraz jej pozostałości przez poklepywanie materiału. Na pozostałości nałożyć odplamiacz.

Plamy po antyperspirancie możesz usunąć dzięki delikatnym wybielaczom do plam lub przy użyciu chlorku amonu.

Plamy z wosku możesz usunąć przez wymrożenie. Po silnym chłodzeniu odzieży wosk stwardnieje i skruszeje. Pozostałości usuniesz juz tradycyjnie proszkiem. Podobne skutki uzyskasz podczas usuwania gumy do żucia tą metodą

Jeżeli bierzesz się za skuteczne usuwanie plam z ubrań metodami domowymi zwróć uwagę na zapisy na metce producenta. Część kwasów oraz aceton nie są dla nich obojętne. Ich użycie może źle skończyć się dla materiałów z jedwabiu, sztucznych włókien, a nawet wełny.