Jak się uczyć?

jak się uczyć

Wielu uczniów i studentów od zawsze ma ten sam problem. Mnóstwo nauki z różnych dziedzin, którą trzeba w szybkim czasie przyswoić i opanować materiał, by móc z niego dostać dobrą ocenę. A najlepiej, by dostać ocenę i to zasłużenie, bez korzystania ze ściągawek i by móc tę wiedzę wykorzystywać w praktyce! Jak to zrobić, gdy materiału jest wiele, a czasu wciąż z byt mało?

Wystarczy opracować sobie swój własny plan działania. Nie odkładać przede wszystkim niczego na później. Bo z dnia na dzień nauki zbiera się coraz więcej, a czasu pozostaje skrajnie mało, by to wszystko opanować. Jaki jest efekt? By nie dać plamy na egzaminie robimy ściągawki, zdajemy test i zapominamy tego, co w ściągawce było. A przecież nie na tym rzecz polega, prawda? Warto więc przetestować kilka sposobów na najskuteczniejsza naukę. Przede wszystkim wyznacz sobie święty, minimalny czas, w którym będziesz się uczył.

Najlepiej by było to każdego dnia przez 2-3 godziny. Nieważne, że aktualnie nie masz nic konkretnego do nauki. Przez te 2 godziny powtarzaj sobie materiał, który miałeś kilka dni wcześniej, to nic Ci nie zaszkodzi, a regularne przyswajanie wiedzy przyzwyczai Twój umysł do wysiłku i będzie on wtedy przygotowany na intensywną naukę. Takie „odpuszczanie sobie” bo mi się nie chce lub jestem zmęczony, lub znajomi wyciągają mnie akurat na imprezę tylko niepotrzebnie zniechęca Cię do nauki. Uwierz, że jeśli zobaczysz pierwsze efekty swojego uczenia się, zmotywuje Cię to tylko do dalszej pracy! Jeśli zobaczysz, że gdy bez względu na wszystko zasiadasz przy biurku o wyznaczonej godzinie (najlepiej około 14-15, gdyż wtedy mózg najłatwiej przyswaja wiedzę) i uczysz się nawet tego, co już umiesz, później przychodzą egzaminy, a Ty wystarczy, że tylko przejrzysz książki i notatki i możesz iść spokojnie na kawę z koleżanką, bo wiesz, że już wszystko umiesz. Gdy inni będą na egzamin przychodzić niewyspani i zestresowani, Ty podejdziesz do niego na luzie i zdasz!

Ponadto regularna nauka to pewnego rodzaju przystosowanie się do przyszłej pracy w zawodzie. Wtedy nie będziesz mógł sobie odpuścić, przełożyć pracy na później lub na inny dzień, gdyż zwyczajnie szefowie będą wymagali tego od Ciebie już, w tej chwili, bez względu na to czy masz ochotę czy nie. I będąc w pracy nic nie będzie Cię rozpraszało, bo do tej 16-tej godziny i tak musisz siedzieć w pracy i tak. Tak samo zrób z nauką. Uczyń ją swoim świętym obowiązkiem, i dopiero gdy się z niego wywiążesz będziesz mógł pozwolić sobie na błogie lenistwo czy imprezę. Nie jest to łatwe i wymaga ogromnego samozaparcia i mobilizacji, a także silnej woli.

Nie wmawiaj sobie, że i tak spędzasz całe dnie w szkole, więc nie musisz pracować w czasie wolnym. To przyniesie zamierzone skutki i dzięki temu poprawisz sobie koncentrację, a w przyszłym życiu dzięki odpowiedniemu nastawieniu będziesz zdobywał co tylko zechcesz i żaden sukces nie będzie dla Ciebie wyzwaniem ponad Twoje siły! Pamiętaj, że tylko konsekwencja jest kluczem do sukcesu. Powodzenia!