
Poczta e-mail to jedna z najbardziej ukochanych usług, jaka została powołana do życia dzięki wynalezieniu Internetu. Obecnie zostało założonych ponad 891 milionów kont e-mail na świecie, ze średnią ilością około 4 kont na osobę. Podczas, gdy większość z nas pragnie korzystać i cieszyć się z tej technologii komunikacyjnej istnieje grupa osób nadużywających tego systemu potocznie nazywana spamerami. Szacuje się, że 56% wszystkich wiadomości przez Internet stanowi spam. Mimo, iż podobnie jak w Polsce, w wielu krajach spamowanie jest zabronione prawem.
Przyczyny Spamu:
- Niektórzy pseudomarketerzy korzystają z oprogramowania, które zbiera z internatu adresy e-mail, w celu wysyłania niezapowiedzianych wiadomości,
- Sprzedaż nielegalnych baz danych z adresami e-mail, które nie zostały zebrane w uczciwy sposób,
- Chęć zysków sprzyja do wysyłania niezapowiedzianych ofert sprzedaży czegokolwiek, za co można otrzymać prowizję z polecenia,
Postępowanie spamerów przyczyniło się do tego, że społeczeństwo zostało pozostawione wobec niekorzystnej sytuacji, ponieważ codziennie musi usuwać setki niechcianych wiadomości.
Jak się bronić przed spamem?
Przede wszystkim nie podawaj swojego adresu mailowego tam gdzie potencjalnie spodziewasz się, że mogą Cię spamować. A najlepiej stwórz osobny adres mailowy do obsługi wszelkich rejestracji w portalach i stronach, które najczęściej odsprzedają swoje bazy mailowe.
Reaguj na spamujące wiadomości i jeśli tylko to możliwe wypisuj się z list subskrypcyjnych. Innymi słowy przecinaj łańcuszek spamerski.
Nigdy nie otwieraj załączników przesyłanych od nieznanych osób, bo może się to zakończyć zawirusowaniem Twojego komputera lub utrata ważnych danych.
Jednym z rozwiązań jest założenie specjalnych filtrów ograniczających niechciane wiadomości. Jeżeli nie wiesz jak założyć pocztę bez spamu warto skorzystać z platformy GOOGLE – gmail. Chociaż nie jest to skrzynka bez wad, z pewnością założenie konta na tej platformie przyniesie ci mnóstwo korzyści w postaci narzędzi, które oprócz ochrony twojej skrzynki przed spamem bardzo się przydają. Jedno jest pewne nie ma obecnie metody pozwalającej w 100% wykrywać niechciane wiadomości.