
Zapalenie tarczycy może przebiegać w różny sposób. Przyczyną tego schorzenia może być działanie drobnoustrojów lub nadmierna odpowiedź układu immunologicznego organizmu. Jakie objawy może dawać chora tarczyca i w jaki sposób można leczyć jej nieprawidłowe działanie?
Ostre zapalenie tarczycy
Najbardziej dotkliwe i jednocześnie charakterystyczne dolegliwości pojawiają się przy ostrym zapaleniu tarczycy. Objawy tego schorzenia to między innymi ból szyi, chrypka oraz podwyższona temperatura ciała. Obrzęk wokół tarczycy może powodować także ucisk na przełyk, dlatego mogą pojawiać się problemy z przełykaniem. Powodem takiego stanu najczęściej jest infekcja bakteryjna, którą leczy się między innymi przy pomocy antybiotyków. Podobne objawy wykazuje podostre zapalenie tarczycy, które jest spowodowana najczęściej infekcją wirusową. W takim przypadku rzadziej pojawia się gorączka. Schorzenie tego typu nie jest zazwyczaj leczony antybiotykami – skuteczne okazują się zazwyczaj niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Objawy zapalenia tarczycy
Najmniej charakterystyczne objawy pojawiają się w przypadku przewlekłego zapalenia tarczycy. Schorzenie to przebiega w ukryciu, co często prowadzi do niedoczynności tarczycy. To właśnie nieprawidłowe wyniki badania hormonów we krwi ujawniają często istniejący stan zapalny. W przypadku tego schorzenia konieczne jest zastosowanie preparatów hormonalnych, by uzupełnić ich poziom.
Objawy niedoczynności tarczycy to przede wszystkim przewlekłe zmęczenie oraz uczucie zziębnięcia. Może również pojawić się obniżenie nastroju, czasami mylnie diagnozowane jako depresja. W przypadku wystąpienia takich dolegliwości warto wykonać badania tarczycy. Na początku lekarz najczęściej zleca badanie krwi, ponieważ w przypadku niedoczynności nie zawsze pojawia się charakterystyczne wole. Lekarz może zdecydować także o konieczności wykonania tak zwanej scyntygrafii. To badanie ma na celu potwierdzić, czy na tarczycy występują guzki.
W celu wykonania scyntygrafii pacjentowi podaje się promieniotwórczy izotop. Jeśli wygląd tarczycy wzbudzi wątpliwości lekarza konieczne jest także wykonanie biopsji. Podejrzenia powinny wzbudzać przede wszystkim tak zwane guzki zimne – miejsca tarczycy, które nie wchłaniają izotopu promieniotwórczego. Tego typu zmiany mogą bowiem świadczyć o chorobie nowotworowej. Rak tarczycy występuje bardzo rzadko, jednak ze względu na trudność leczenia konieczne jest szybkie jego wykrycie.
Zapobieganie zapaleniu tarczycy
Zapaleniu tarczycy nie da się zapobiec. Nie da się również wyleczyć tego schorzenia samodzielnie. Podczas kuracji warto jest jak najwięcej odpoczywać. Jeśli obrzęk gardła jest dokuczliwy, można stosować zimne okłady wokół szyi.
Każda postać zapalenia tarczycy powoduje niszczenie jej struktury, co ma duży wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu. W przypadku spadania poziomu hormonów oprócz środków zapobiegających infekcji w przypadku ostrego i podostrego zapalenia tarczycy konieczne jest ich podanie. W przypadku przewlekłego zapalenia tarczycy może zaistnieć konieczność podania glikokortykosteroidów, które mają na celu osłabić odpowiedź immunologiczną organizmu.
Po więcej informacji na temat leczenia tarczycy, nadczynności i niedoczynności zapraszamy na stronę http://leczymytarczyce.pl