Jak założyć firmę? Nie wiesz? Skorzystaj ze szkoleń!

rozpoczecie-działalności-gospodarczej-w-Polsce
rozpoczecie-działalności-gospodarczej-w-Polsce

By stać się przedsiębiorcą, konieczne jest założenie firmy. Ten krok wiąże się z potrzebą dopełnienia szeregu formalności. Ponieważ nie wszyscy przyszli przedsiębiorcy mają wiedzę w tym zakresie, cyklicznie organizowane są szkolenia m.in. z tej dziedziny.

Zanim na firmowym koncie zostaną odnotowane pierwsze zyski, powstanie pierwsze stanowisko pracy czy wypłacona zostanie pierwsza pensja, przedsiębiorca musi zarejestrować swoją firmę. Jak się do tego zabrać? Choć ustawodawca w ostatnich latach uprościł zakładanie działalności gospodarczej, wciąż wielu zainteresowanych prowadzeniem własnej firmy zastanawia się, od czego zacząć. No właśnie, od czego?

Rejestracja działalności gospodarczej wiąże się przede wszystkim z koniecznością dopełnienia szeregu formalności. Przedsiębiorca musi wystąpić m.in. o nadanie numeru REGON. Choć w sieci bez trudu można znaleźć materiały, w których zawarte zostały szczegółowe instrukcje na temat tego, jak założyć firmę, nie można zapomnieć, że nie każdy ma czas, by się z nimi zapoznać. Gdzie zatem szukać pomocy przy zakładaniu działalności gospodarczej?

Co oferuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości?

Jednym z podmiotów oferujących pomoc dla osób zainteresowanych rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Przeprowadza ona cyklicznie szkolenia z myślą o osobach nieposiadających wiedzy w tym zakresie. Te mają zaznajomić przedsiębiorców z tym, jakie dokumenty powinni złożyć, by założyć firmę i zacząć zarabiać.
PARP prowadzi również szereg innych szkoleń (także online) mających zaznajomić przedsiębiorców z tajnikami kierowania firmą czy zarządzania pracownikami. Wszelkie materiały są bezpłatne i pozwalają zainteresowanym zdobyć podstawową wiedzę z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej.

Szkolenia oferowane przez PARP są przeprowadzane cyklicznie. Udział w nich mogą wziąć wszyscy zainteresowani. Dużym ułatwieniem jest również to, że część kursów dostępnych jest w formie elektronicznej. Takie rozwiązanie sprawia, że zainteresowani mogą w każdej chwili wrócić do wybranej partii materiału, by zapoznać się z nią ponownie.

Pomoże również biuro rachunkowe

W założeniu działalności gospodarczej może pomóc również biuro rachunkowe. Większość działających na rynku biur oferuje taką pomoc bezpłatnie, licząc na to, że przedsiębiorca będzie korzystał z ich usług przez cały okres prowadzenia firmy. Pracownicy biura rachunkowego, obok wypełnienia dokumentów, mogą również pomóc w zakresie wyboru optymalnej formy opodatkowania. Większość osób zamierzających prowadzić firmę nie ma wiedzy również w zakresie księgowości i nie wie, na jakie rozwiązania się zdecydować. Pomoc specjalistów gwarantuje, że firma będzie rozliczać się w sposób, który przyniesie wymierne oszczędności.

Ponieważ na polskim rynku biura rachunkowe działają zarówno lokalnie, jak i zdalnie, w praktyce przyszły przedsiębiorca może nawiązać współpracę z takim podmiotem, który zapewni mu kompleksową obsługę. W przypadku biura księgowego działającego online kontakt może obywać się zarówno telefonicznie, jak i elektronicznie.

Pomoże również urząd pracy

Zarejestrowani w urzędzie pracy mogą skorzystać z kursów i szkoleń skierowanych do osób pozostających w rejestrze bezrobotnych. Szkolenia te zorientowane są na osoby przedsiębiorcze, a prowadzone są przez specjalistów posiadających stosowne wykształcenie i doświadczenie, nierzadko nawet przedsiębiorców. Udział w nich jest bezpłatny.

Niezależnie od tego, z jakich szkoleń i kursów zdecydujesz się skorzystać, możesz liczyć na to, że zdobędziesz solidną wiedzę. W zależności od wybranych bloków tematycznych zdobyte informacje możesz wykorzystać nie tylko podczas otwierania firmy, lecz także jej prowadzenia.

Artykuł powstał dzięki ekspertom tworzącym portal praca-zory.pl