Jak przygotować złom przed oddaniem do skupu?

Sprzedaż złomu to nie tylko sposób na pozbycie się zużytych lub niepotrzebnych przedmiotów, ale także szansa na dodatkowy zarobek. Szczególnie jeśli jesteśmy w posiadaniu dużej ilości złomu metali kolorowych. Jednak nie z każdym przedmiotem wykonanym z metalu można postąpić w ten sposób. Istnieje bowiem gruba przedmiotów, której nie nigdzie nie sprzedamy. Jak zatem przygotować się na wizytę w skupie?

Odpowiednia segregacja i czystość to podstawa

W dużym uproszczeniu złom to metalowe odpady. Mogą to być takie elementy jak zużyte maszyny, pojazdy czy urządzenia oraz pochodzące z nich części, puste pojemniki po napojach i żywności czy skrawki powstałe w wyniku obróbki metali. Ze względu na rodzaj materiału złom możemy podzielić na metale kolorowe oraz żelazne. Przed wizytą w skupie należy podzielić wszystkie przeznaczone na ten cel przedmioty według rodzaju materiału z jakiego są wykonane. Jest to istotne, ponieważ każdy metal będzie ważony osobno oraz wyceniany według innej stawki. Niekiedy np. w przypadku puszek po napojach nie jest to takie proste, jednak można poradzić sobie z tym problemem za pomocą magnesu, który nie przyciąga aluminium. Ważne jest także oddzielenie od złomu elementów innych niż metalowe takich jak tworzywa sztuczne, guma, drewno czy tkaniny. Kolejnym istotnym aspektem jest oczyszczenie złomu z zanieczyszczeń, ponieważ może to wpłynąć na ostateczną cenę.

Jakich elementów nie przyjmie skup złomu?

Pomimo, że większość odpadów metalowych jest przyjmowana przez skupy to istnieje kilka wyjątków od tej reguły. Przede wszystkim skup złomu nie przyjmie przedmiotów co do, których istnieje podejrzenie, ze zostały skradzione. Do tej grypy zaliczyć można szyny oraz fragmenty trakcji kolejowej, znaki drogowe oraz inne elementy infrastruktury drogowej, a także włazy i pokrywy od studzienek kanalizacyjnych. Ponadto żaden skup metali kolorowych nie może przyjmować znajdujących się aktualnie w obiegu monet. Nawet pomimo tego, że np. koszt metalu zużytego do wytworzenia monety 1 groszowej jest prawie dwa razy wyższy niż jej wartość w obiegu. Oczywiście w przypadku nielegalnych skupów nawet sprzedaż tego typu przedmiotów jest możliwa. Należy jednak pamiętać o tym, że nawet sama próba sprzedaży wymienionych wyżej elementów w takim miejscu jest współudziałem w przestępstwie, co zagrożone jest karą grzywny lub pozbawienia wolności.

Scrap – najlepsze ceny skupu.