
Samochód osobowy to najwygodniejszy środek transportu. Gwarantuje on możliwość indywidualnego dostosowania warunków jazdy, choćby takich jak temperatura i rodzaj słuchanej muzyki podczas podróży. Jednak należy pamiętać, że zima jest ciężkim okresem nie tylko dla ludzi, ale także dla pojazdów. Jak więc powinno się przygotować samochód do zimy? Sprawdźmy!
Zmiana opon rzeczą podstawową
Każdą porę roku cechuje inna pogoda. Jednak dla kierowcy zawsze najważniejsze jest, aby jego samochód był w stanie zachować przyczepność w każdych warunkach atmosferycznych. Biorąc pod uwagę, że lato skrajnie różni się od zimy, opony także powinny być inne. Dlatego też bardzo ważne jest, aby na okres, w którym występują duże zaspy, błoto pośniegowe, a także lód, zmieniać ogumienie z letniego na zimowe. Specjaliści podają, że zmiany należy dokonać kiedy średnia temperatura dobowa utrzymuje się poniżej 7 stopni Celsjusza.
Przegląd podwozia
Zimą na drogach przeważnie jest ślisko. Służby drogowe walcząc z tym zjawiskiem, wysypują na jezdnię mieszaninę piasku i soli. Jak wiadomo, sól znacząco przyspiesza proces korodowania pojazdów. Właśnie dlatego przed nadejściem pierwszych mrozów warto dokładnie przyjrzeć się podwoziu samochodu. Jest ono narażone na zdzieranie warstwy ochronnej o krawężniki, czy inne nierówności występujące na drogach. Jeśli zauważymy gołą blachę podwozia, należy ten stan rzeczy zmienić. W sklepach motoryzacyjnych dostępnych jest wiele środków służących do tego celu.
Wycieraczki samochodowe
Najczęściej pomijanym aspektem podczas przeglądu samochodu przed okresem zimowym jest stan piór do wycieraczek samochodowych. Niewielu kierowców zdaje sobie z tego sprawę, że wycieraczki też mają wpływ na bezpieczeństwo. Ich sprawne działanie ważne jest zarówno latem, ale przede wszystkim zimą. Niesprzyjające warunki drogowe, takie jak chlapiące spod kół poprzedzającego pojazdu błoto pośniegowe, silne opady śniegu, czy poranna mżawka – z tym wszystkim muszą sobie radzić pióra do wycieraczek samochodowych.
Jakie wycieraczki wybrać?
Pióra do wycieraczek samochodowych różnią się pomiędzy sobą ceną, długością i rodzajem mocowania. Nawiązując do kosztów, jakie należy ponieść kupując nowe pióra do wycieraczek samochodowych, należy wspomnieć, że lepiej wybrać nieco droższe modele. Charakteryzują się one lepiej dobraną gumą, która płynnie porusza się po szybie oraz stelażem, który zapewnia równomierny docisk wycieraczki do szyby. Długość pióra i rodzaj mocowania należy dobrać do danego modelu pojazdu. Z pomocą przychodzą tu katalogi motoryzacyjne, zarówno online, jak i te w wersji papierowej. Ponadto, pomocy mogą udzielić pracownicy hurtowni motoryzacyjnych i warsztatów.
Zima, to sezon szczególnie ciężki także dla samochodów. Należy więc pamiętać, by odpowiednio je na tą porę roku przygotować, zapewniając odpowiednie zabezpieczenie antykorozyjne. Podstawowym aspektem jest bezpieczeństwo na drodze. Należy więc należy zmienić opony na zimowe i pamiętać o sprawdzaniu stanu piór do wycieraczek samochodowych. To bardzo ważna część pojazdu, która nigdy nie powinna być pomijana, ponieważ ma ogromny wpływ na przejrzystość szyby czołowej.