Jak przygotować pogrzeb bliskiego?

Śmierć osoby bliskiej jest niewątpliwie trudnym przeżyciem. Co gorsza, nim żałobnicy będą mogli się skupić na opłakiwaniu zmarłego, czeka ich wiele formalności, w tym organizacja pogrzebu. By wszystko przebiegło sprawnie i możliwie bezboleśnie, należy starannie wybrać profesjonalny zakład pogrzebowy.

Formalności przed pogrzebem

Zanim przejdziemy do organizacji samej ceremonii, należy pozyskać kartę zgonu. Wystawi ją lekarz, który stwierdził śmierć pacjenta, jeśli zgon miał miejsce w domu, może to być pracownik pogotowia. O śmierci należy poinformować również Urząd Stanu Cywilnego, gdzie możemy wnosić o udzielenie zasiłku pogrzebowego.

Profesjonalny zakład pogrzebowy

Po załatwieniu tych formalności, kolejnym krokiem jest kontakt z wybranym domem pogrzebowym. Choć przyzwoitość nie pozwala im raczej na reklamę, jak to ma miejsce w przypadku innych produktów, warto rozpytać znajomych. Ci, którym przyszło z takich usług korzystać, na pewno wskażą nam profesjonalny zakład pogrzebowy. Jeśli dokonaliśmy już wyboru, możemy zadzwonić lub skontaktować się z pracownikiem domu osobiście.

Podczas spotkania zostaną omówione wszelkie istotne kwestie, takie jak data ceremonii, wybór cmentarza, a także trumny lub urny oraz obrządek w którym ma się odbyć pogrzeb. Jak trudne by to nie było, warto dokładnie przemyśleć i omówić wszelkie szczegóły by uniknąć potem przykrych niespodzianek. Profesjonalny zakład pogrzebowy oferuje też inne usługi, takie jak transport i przygotowanie ciała do pogrzebu (zakup ubrania i kosmetyka), oprawa kwiatowa i muzyczna, a nawet projekt nekrologów.

Kolejną kwestią którą należy rozwiązać jest zakup kwatery na cmentarzu. W tym celu należy się skontaktować z administracją cmentarza. Jeśli pogrzeb ma się odbyć w obrządku religijnym, szczegóły ceremonii należy omówić również z księdzem.

Nie da się ukryć, że organizacja pogrzebu niesie ze sobą olbrzymie wydatki, na które zwykle nikt nie jest przygotowany. Często prowadzą one do sytuacji prawdziwie dramatycznych, kiedy rodzina zmarłego, nie dość, że pogrążona w żałobie po jego śmierci, musi się zadłużyć by zorganizować ceremonię. Choć większość kosztów jest stała – na przykład rezerwacja kwatery na cmentarzu – niektóre można ograniczyć lub zminimalizować. Możliwe jest przechowywanie ciała w domu (nie dłużej niż 72h) oraz samodzielne przygotowanie go do pogrzebu. Oszczędzić można również na samodzielnym zorganizowaniu oprawy kwiatowej i muzycznej.

Każdy bliski zmarłego marzy, by miał on piękną i niezapomnianą ceremonię. Żeby tak było, to właśnie najbliżsi muszą zadbać o wybór profesjonalnego zakładu, który stanie na wysokości zadania, na przykład firmę Raszczuk z Białegostoku. W tych trudnych chwilach nie ma miejsca na bylejakość.