Jak przygotować dziecko do przedszkola?

jak przygotować dziecko do przedszkola małe
jak przygotować dziecko do przedszkola małe

Gdy przychodzi czas, kiedy Twoje dziecko musi iść do przedszkola jest to wielkie przeżycie dla niego oraz dla Ciebie. Od tej pory zacznie uczyć się poznawania świata dzięki zabawie z rówieśnikami. Dla rodzica jest to stresujące przeżycie, nie wie czy dziecko da sobie rade w nowym otoczeniu, z nowymi ludźmi, jak będzie od teraz wyglądało ich życie.

jak przygotować dziecko do przedszkola małe

Rodzice czasem za bardzo panikują, gdy ich dziecko wchodzi w etap przedszkolny. Oczywiście pierwsze dni w nowym przedszkolu mogą być koszmarem dla dziecka oraz rodziców. Dziecko, które nie zna przedszkola nie będzie chciało postawić w nim nogi bez rodzica, rano nie będzie chciało wstawać i z płaczem będzie wchodziło do budynku przedszkola.

W pierwszych dniach, a nawet tygodniach rzecz w przedszkolu normalna. To dla dziecka zupełnie nowa sytuacja, nic więc dziwnego, że płacze. Powód jest i to dość oczywisty – po raz pierwszy dziecko zostaje samo poza domem, w obcym miejscu, wśród obcych ludzi.

Warto przygotować swoje dziecko do nowego doświadczenia, które jest dla niego przedszkolem.
Zacznij rozmawiać z nim o przedszkolu, przekonuj go o tym, że jest tam dużo zabawy, pozna tam znajomych, z którymi będzie się bawił.

Dziecko powinno wiedzieć jak będzie wyglądał jego pobyt w przedszkolu, kiedy po niego ktoś wróci i zabierze do domu. Możesz umówić się z nim, że zawsze po obiedzie mam lub tata już będzie na niego czekać. Nie wolno straszyć dziecka przedszkolem, wpłynie to niekorzystnie na jego chęci pójścia tam.
Opowiedz mu jak Ty wspominasz swoje przedszkole, czym się zajmowałaś, z kim się bawiłaś.
Większości dzieciom pomaga rozmawianie na ten temat, nie czują lęku do przedszkola, maja pewność, że nie stanie się im nic złego.

Watro także, przyprowadzić na kilka godzin w tygodniu dziecko dla lepszego zapoznania się z przedszkolem. Tych parę godzin spędzonych w przedszkolu pozwala dziecku poznać nowy teren, przekonać się o atrakcyjnych zabawkach, miłych paniach.

Po każdej takiej wizycie rozmawiaj o tym, co mu się podobało, czy kogoś poznał, z kim się bawił.
Jeżeli jest taka możliwość zostaw dziecko pod opieką przedszkola na cały dzień, by mogło co się zmieni gdy pójdzie do przedszkola.

Dziecko będzie zadowolone, gdy razem z rodzicem pójdzie na zakupy po niezbędne przybory do przedszkola.

Od września w rytmie waszej rodziny dużo się zmieni, gdy dziecko zawczasu przyzwyczaisz do rannego wstawania, nie będzie miało problemów z takim wstawaniem do przedszkola.

Zachęcajcie go do coraz większej samodzielności, warto przećwiczyć samodzielne ubieranie. Na początek dać dziecku ubrać się w ubrania, które nie są zapinane na guziki, będzie mu o wiele łatwiej.
Postarajcie się często zaglądać w okolice przedszkola. Niech dziecko pozna drogę do niego, niech zobaczy, jak bawią się dzieci na przedszkolnym placu zabaw.

By dziecko dobrze czuło się w przedszkolu, musi umieć powiedzieć dorosłym o swoich potrzebach, dlatego dziecko musi być świadome, że z każdym problemem musi zwrócić się do pani opiekunki, która mu na pewno pomoże.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez www.kids-story.pl – prywatne przedszkole w Łomiankach