Jak przetrwać upały w bloku?

Lato – najlepszy czas na wakacyjne wyjazdy. Kto o nich nie marzy z początkiem urlopu? Ale część z nas niestety w największe upały zostanie w domu. Jak wytrzymać, kiedy temperatura w salonie przekracza 30 stopni? Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest klimatyzacja i własny basen. Istnieje jednak kilka skutecznych i tańszych sposobów, które pozwolą przetrwać nam ten najgorętszy okres, tym samym zapewniając przyjemny klimat w mieszkaniu.

W Polsce coraz więcej osób decyduje się na instalację klimatyzacji, mimo że nadal jest to dość drogi wydatek. Przystępując jednak do zakupu odpowiedniego klimatyzatora, powinniśmy określić, czego od niego oczekujemy, oraz ile jesteśmy w stanie zapłacić. Zwykle wiąże się to z kwotą kilku tysięcy złotych. Ostateczna cena zależy oczywiście od jakości wykonania instalowanej w domu klimatyzacji oraz powierzchni, jaką chcemy ochłodzić.

Niektórzy mają to szczęście, że zakupili już klimatyzowane M. Tego typu rozwiązanie staje się bardzo popularne w Polsce. Deweloperzy coraz częściej oferują mieszkania w Rzeszowie, Warszawie, Krakowie i wielu innych miastach z wbudowaną już klimatyzacją. To jednak opcja dla bardziej zamożnych osób.

Jeśli natomiast nie możemy skorzystać z żadnego z powyższych rozwiązań, warto spróbować innych sposobów.

Słońce wpadające przez okno

Najwięcej ciepła do mieszkania wpada przez okna. Można temu przeciwdziałać poprzez zasłanianie ich roletami lub żaluzjami – najlepiej takimi, które odbijają światło, czy zwykłymi zasłonami. Ciemne tkaniny doskonale zaciemniają pokój, ale dobrym rozwiązaniem okażą się również te o gęstym splocie. Ich głównym plusem jest ograniczenie przedostawania się promieni słonecznych, ale także ich odbijanie. Dodatkowo nie powodują ponurej atmosfery w pokoju. Przed upałem ochronią nas także markizy montowane na balkonie lub tarasie.

Warto pamiętać, że najczęściej popełnianym błędem jest pozostawianie uchylonych okien. Tylko wpuszczają do mieszkania ciepłe powietrze, które „stoi”, nagrzewając nam całe pomieszczenie. Dlatego też w czasie największych upałów lepiej zostawić je szczelnie zamknięte. Ale jeśli obawiamy się, że w domu będzie duszno, możemy otworzyć drzwi do łazienki, co zapewni wentylację, a wieczorem wywietrzyć całe mieszkanie.

Wiatraki

Bardzo popularnym sposobem zapewnienia ulgi podczas upałów jest korzystanie z wiatraków. Tutaj rozwiązań mamy naprawdę wiele. Możemy wybrać model w pełni dostosowany do naszych preferencji i potrzeb. Zasada ich działania jest banalnie prosta. Wprawiają w ruch powietrze, które opływa ludzkie ciało i pobudza parowanie, przynosząc ochłodę. Dodatkowo jest to rozwiązanie na każdą kieszeń. Ceny wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w zależności od funkcji i wykonania. Najdroższe są wiatraki sufitowe. Potrafią kosztować nawet do tysiąca złotych.

Mokre ręczniki

Starym sposobem, który zapewni ochłodzenie i trochę wilgotności w mieszkaniu, jest również rozłożenie w kilku miejscach mokrych ręczników. Jeśli natomiast mamy więcej czasu, na oknie można zawiesić wilgotne firanki. Nadamy pomieszczeniu trochę rześkości.

Ściany i dach

Ciepłe powietrze dostaje się do mieszkania również przez ściany i dach. Oczywiście mniej niż przez okna, ale źle zaizolowane przegrody dadzą się nam odczuć w upalne dni. Warto pamiętać, że nagrzane mury oddają ciepło również długi czas po zachodzie słońca. Na wysokie temperatury narażeni będą szczególnie lokatorzy w mieszkaniu położonym na najwyższym piętrze budynku. Przy zakupie lokalu warto zwrócić uwagę na ten fakt.

Urządzenia elektryczne

Źródłem ciepła w upalne dni są również niewyłączone sprzęty elektryczne. Podczas wysokiej temperatury panującej w mieszkaniu nawet niewielkie urządzenie może mieć znaczący wpływ na klimat w pomieszczeniu. Najwięcej ciepła wytwarzają lodówka, telewizor, oświetlenie i kuchenka mikrofalowa. Lodówki oczywiście nie można wyłączyć, ale należy zmniejszyć w niej temperaturę, ponieważ wpadające ciepłe powietrze do środka będzie powodować skraplanie się wody w jej wnętrzu. Dużo ciepła generują również tradycyjne żarówki. Warto je wymienić na świetlówki energooszczędne oraz oświetlenie LED.

Prawidłowe odżywianie i dbanie o organizm

Oczywiście najważniejszą kwestią podczas upałów jest uzupełnianie niezbędnych płynów i prawidłowe odżywianie. To one wpływają na nasze samopoczucie, tym samym pozwalając na lepsze lub gorsze znoszenie upałów.

Opracowanie artykułu: rynekpierwotny.pl