Jak powstało Lotto?

jak powstało lotto

Na końcu stycznia 1956 roku narodziła się instytucja pod nazwą Totalizator Sportowy Sp. z o.o.. Po okresie roku od momentu powstania, czyli dwudziestego piątego dnia stycznia 1957 roku, Spółka Totalizator Sportowy wprowadził totolotek – jedyną grę tego typu w Polsce. Wylosowano wtedy sześć z 49 liczb/dyscyplin sportowych. Wybieranie liczb odbywały się raz w tygodniu w niedzielny wieczór. Rok później drugiego miesiąca roku rozszerzono wybierane cyfry o tzw. dodatkową dyscyplinę sportową, która z trafionymi pozostałymi pięcioma dyscyplinami tworzyła kolejny stopień wygranych, tzw. pięć plus. Gra ta trwała prawie 30 lat, bo aż do 09.1988. Później wprowadzano do rozgrywek bardzo interesujące wygrane pieniężna tj. 100 tysięcy starych złotych, auto lub posiadłość. Dopiero od marca roku 73 gracze mogą obserwować i spisywać wyniki Lotto siedząc przed TV.

W połowie września ’75 nastąpiła zmiana marki z Totka na Dużego Lotka. W czerwcu 1984 roku zmieniono porę losowania niedzielne na soboty. Później w październiku 1991 roku wprowadzono losowania w środę. W tym roku również ustalono kwotę gwarantowaną na wygrane Lotto pierwszego stopnia która wynosiła wówczas 1 miliard starych złotych. W listopadzie 1996 r. dodano regułę kumulowania się wygranych stopnia pierwszego z poprzednich losowań, dlatego możemy teraz liczyć przy ogromnym szczęściu na tak wysokie wygrane w Lotto. W wyniku jednej z tych kumulacji miała miejsce ogromna wygrana w stolicy i w Trójmieście 27 dnia września 2011 i wyniosła ponad 28 mln zł na osobę. Wyniki lotto wyglądały wtedy tak: 14, 15, 25, 27, 37 i 40.

Na uwagę zasługuje fakt iż 30 marca 1994 roku padł bardzo osobliwy rekord Lotto, a mianowicie, aż 80 graczy w Lotka trafiło gwarantowaną wygraną. Wyniki Lotto z tamtego dnia to: 11, 16, 23, 30, 35 i 41. W 1995 roku nastąpiła kolejna znacząca wygrana Lotto, a mianowicie jeden gracz z Olsztyna trafił pod rząd dwie 6 w losowaniach z 26.07 i 6 września. Kolejnymi zmianami było przerzucenia w marcu 1996 roku losowań z telewizji publicznej do telewizji polsat. Pamiętne losowanie Dużego Lotka na kanale TVP odbyło się szesnastego marca. 4 września 2007 roku w celu poprawy sytuacji finansowej spółki wprowadzono jeszcze jedno losowanie w tygodniu Dużego Lotka. Losowanie ze środy przeniesiono na wtorkowym i czwartkowe, i pozostawiono losowanie sobotnie. 9 października 2009 roku gra zmienia logo z Dużego Lotka na Lotto. Było to spowodowane tym, iż europejskie gry gry nosiły taką nazwę. Główne zasady gry nie uległy zmianie, zmodyfikowano jednak podział puli na poszczególne stopnie kumulacji, znacząco podniesiona cena pojedynczego kuponu Lotto i, co za tym idzie, wysokość wygranych i kumulacji. Lotto obecnie wciąż nazywana jest Toto-Lotkiem, ze względu na przyzwyczajenie starszych graczy do pierwszej nazwy Lotka.