Jak powinno być rozmieszczone oświetlenie rowerowe?

jak-powinno-byc-rozmieszczone-oswietlenie-rowerowe

Rower – jak każdy inny pojazd dopuszczony do ruchu drogowego – powinien być dostosowany do obowiązujących przepisów, a także musi spełniać wszystkie wymogi techniczne, do których należy również prawidłowe oświetlenie. Najczęściej wybierane są akcesoria rowerowe takie jak odblaski lub lampki. O tym jak powinno być rozmieszczone oświetlenie, a także, na co warto zwrócić uwagę, dowiesz się z niniejszego artykułu.

Oświetlenie rowerowe w świetle prawa

Prawidłowe oświetlenie nie tylko zapewnia bezpieczeństwo podczas jazdy na rowerze, ale również chroni przed otrzymaniem mandatu. W kodeksie o ruchu drogowym znajdują się informacje dotyczące obowiązkowego oświetlenia jednośladu. Gdzie powinny znajdować się lampki? Z przodu musi być zamontowane przynajmniej jedno światło pozycyjne o barwie białej lub żółtej selektywnej. Natomiast z tyłu musi znajdować się minimum jedno światło pozycyjne o barwie czerwonej lub dopuszczalne jest również jedno światło odblaskowe w tym samym kolorze.

Ponadto w przepisach znajdują się informacje, które określają także widoczność światła: powinno być zauważalne dla innych uczestników ruchu drogowego z minimalnej odległości 150 m. Również montaż lampek nie pozostaje bez znaczenia. Oświetlenie nie może być umieszczone wyżej niż 150 cm, mierząc od poziomu jezdni. Wybierając lampki rowerowe, warto skonsultować się ze sprzedawcą. Specjaliści ze sklepu RoweryRolki udzielają wszelkich niezbędnych informacji dotyczących wymagań technicznych z zakresu oświetlenia jednośladu.

Jakie oświetlenie rowerowe wybrać?

Znając już przepisy dotyczące rozmieszczenia oświetlenia rowerowego, można rozpocząć poszukiwania lampek. Na rynku dostępne są różne akcesoria, więc wybór odpowiednich elementów oświetleniowych może okazać się nie lada wyzwaniem. Lampki rowerowe dzieli się m.in. ze względu na typ zasilania. Dostępne są zarówno ładowane przez port USB, jak i na dynamo lub indukcyjnie. Do najpopularniejszych zalicza się klasyczne lampki na baterie lub akumulatory.

Tradycyjnym elementem lampki są żarówki, które zostały wyparte przez oświetlenie LED. Takie akcesoria rowerowe odznaczają się wysoką wydajnością, a także dłuższą żywotnością. Dzięki zwiększonej ilości lumenów rowerzysta jest widoczny, co zapewnia mu bezpieczne poruszanie się po drodze. Lampki LED zazwyczaj mają różne tryby świecenia: wiązka światła jest ciągła lub migająca. Taka funkcja przydaje się często w trakcie jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych, np. w mgliste lub deszczowe dni. Oprócz tego lampki LED pozwalają również na regulację mocy.