Jak poradzić sobie z zatkanym nosem u dziecka?

Katar w okresie jesienno-zimowym nęka wiele maluchów. Potrafi być bardzo uciążliwy – nie pozwala dziecku swobodnie oddychać, utrudnia jedzenie i picie oraz sen. Oto, jak sobie z nim poradzić.

1. Rób dziecku inhalacje Do szerokiego, niskiego garnka wlej ciepłą wodę i dodaj kilka kropli gotowej mieszkanki olejków eterycznych (np. Oil Olbas). Maluch powinien pochylić się nad naczyniem o ostrożnie wdychać nosem opary. Możesz też po prostu skropić olejkiem pościel dziecka lub chusteczkę do dmuchania nosa. Bardzo pomocne w oczyszczaniu górnych dróg oddechowych są także inhalatory. Wart polecenia jest szczególnie inhalator Philips, który został zaprojektowany tak, by łatwo było go obsłużyć oraz zachować czystość.

2. Pobudzaj malucha do kichania To doskonały sposób, na pozbycie się zalegającej wydzieliny. Smaruj okolicę pod nosem maścią majerankową lub nagietkową (ale nie wprowadzaj maści do środka przewodów nosowych). Możesz też dać dziecku do powąchania liść geranium lub rozcięty ząbek czosnku.

3. Pilnuj, by maluch często dmuchał nos. Powinien robić to najpierw jedną, potem drugą dziurką. Dmuchanie pójdzie łatwiej, jeśli wcześniej zakropisz dziecku sól fizjologiczną. Problem z wydmuchiwaniem noska jest szczególnie u niemowląt. By pomóc im w pozbyciu się zalegającej wydzieliny warto skorzystać z aspiratora do nosa lub popularnej gruszki.

Uwaga: zadbaj o właściwe nawilżenie powietrza w pomieszczeniach (np. powieś na kaloryferach mokre ręczniki).