Jak poprawić swoje umiejętności językowe?

O tym, że dobra znajomość języka obcego jest niezwykle przydatna, nikogo nie trzeba chyba przekonywać. Wczasy za granicą, studia czy poszukiwanie pracy – w tych sytuacjach sprawne posługiwanie się obcą mową jest bardzo pomocne, a nieraz wręcz konieczne.

Powtarzanie słówek czy stosowanie reguł obcej gramatyki w praktyce jest też doskonałym ćwiczeniem dla mózgu, które pozwala zachować dobrą pamięć, a nawet rozwija inteligencję! Korzyści jest wiele, więc pozostaje tylko jedna kwestia – jak się uczyć, żeby posługiwać się językiem obcym pewnie i komunikatywnie?

Dobra szkoła językowa lub nauczyciel

Samodzielna nauka angielskiego, francuskiego czy dowolnego innego języka jest możliwa, ale… trudna. Wymaga bowiem systematyczności i odpowiedniego uporządkowania przyswajanego materiału – bez odpowiedniej wiedzy oraz motywacji po kilku tygodniach bez efektów można łatwo się zniechęcić. Dlatego warto zapisać się na kurs językowy. Przygotowanie do matury lub egzaminu certyfikacyjnego, szlifowanie umiejętności konwersacyjnych przed zagranicznym urlopem, a może powtórka business English przed rozmową rekrutacyjną w międzynarodowej firmie? Zastanów się, dlaczego chcesz się uczyć języka, a następnie wybierz odpowiedni kurs w dobrej placówce, takiej jak np. Lincoln ­– szkoła językowa z doświadczoną kadrą. Dobry nauczyciel sprawi, że nauka będzie interesująca, a przez to skuteczna!

Bez powtórek ani rusz!

Przyswajanie nowego materiału to jedno, ale drugim kluczowym elementem budowania kompetencji językowych są regularne powtórki i ćwiczenia praktyczne. Uczący się mają do dyspozycji wiele ciekawych i efektywnych metod, które pozwalają utrwalać i doskonalić zdobywane umiejętności. Warto wymienić m.in.:

  • Fiszki – niewielkie karteczki, które pozwalają powtarzać słowa i wyrażenia. Możesz kupić gotowy zestaw lub przygotować je samodzielnie, dzięki czemu jeszcze szybciej przyswoisz nowe informacje.
  • Aplikacje mobilne – interaktywne narzędzia, które naukę języka zamieniają we wciągającą grę. Wybór jest naprawdę szeroki, a co najważniejsze – uczyć można się praktycznie wszędzie!
  • Fora internetowe i grupy tematyczne na facebooku – internet umożliwia wymianę doświadczeń i materiałów pomocnych przy nauce oraz konwersacje z native speakerami bez konieczności wyjazdu za granicę, a nawet – bez wychodzenia z domu. To doskonały sposób na nabranie pewności siebie podczas rozmowy w języku obcym!

Nauka języków w dzisiejszym zglobalizowanym świecie jest właściwie koniecznością. Wybór odpowiednich metod i narzędzi pozwoli zamienić tę konieczność w interesującą przygodę, a nawet pasję.