Jak oszczędzać na leczeniu i być zdrowym?

Leczenie w Polsce kosztuje spore pieniądze. Pomimo tego, że większość z nas posiada prawo do darmowej opieki zdrowotnej w prawie każdym miesiącu musimy coś wydać na prywatnego lekarza, badania albo leki. Jak więc zmniejszyć swoje wydatki na leczenie i nie podupaść jednocześnie na zdrowiu?

Przede wszystkim ważna jest profilaktyka, czyli zapobiegamy wcześniej aby później nie musieć chodzić do lekarza. Profilaktyka to okresowe badania ogólne, odpowiednia dieta, ruch i dbanie o kondycję psychiczną. Stomatolog na NFZ oferuje nam bardzo niewiele, ale warto i z tego korzystać. Można na przykład zapisać się na usunięcie kamienia nazębnego. Oszczędzanie w przypadku problemów z zębami to przede wszystkim ich regularne mycie, używanie nici dentystycznych a gdy coś się dzieje idziemy do dentysty od razu bo po paru miesiącach może nas czekać leczenie kanałowe, które jest dużo droższe. Gdy dolega nam coś niewielkiego staramy się najpierw leczyć to samodzielnie, naturalnymi metodami.

Od czasu do czasu zachodzi także konieczność przeprowadzenia specjalistycznych badan, które nie są refundowane przez NFZ. Warto zagłębić się w temat i poszukać w swojej okolicy miejsca,  gdzie możemy zrobić to najtaniej, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów obsługi. Po wpisaniu w internetową wyszukiwarkę hasła tj. „usg jamy brzusznej Łódź”, czy „echo serca Warszawa” wyświetlą się miejsca, które oferują takie badanie. Warto przejrzeć cennik i porównać oferty, by wybrać najkorzystniejszą. Poza tym warto korzystać z bezpłatnych akcji takich jak mammografia, cytologia, usg czy żółty tydzień.