Jak określić swoje dni płodne?

Jak określić swoje dni płodne

Testy owulacyjne, które swoim wyglądem i działaniem przypominają klasyczne testy ciążowe i które można kupić w aptece, umożliwiają orientacyjne określenie czasu największej płodności kobiety, czyli jajeczkowania. Dzięki nim łatwiej jest zaplanować moment zajścia w ciążę.

Działanie testów owulacyjnych

Test owulacyjny działa w ten sposób, że określa stężenie w moczu hormonu luteinizującego LH, którego poziom jest najwyższy tuż przed owulacją. Jego maksymalna ilość pojawia się już na 24-36 godzin przed owulacją. Dlatego test owulacyjny może z dużym prawdopodobieństwem ustalić moment owulacji z 24-48 godzinnym wyprzedzeniem. Wynik testu może mieć szczególne znaczenie dla par starających się o dziecko, ponieważ zapłodnienie komórki jajowej kobiety jest możliwe gdy plemniki znajdą się w jej kanale rodnym tuż przed lub po owulacji. Znajomość terminu owulacji sprzyja zapłodnieniu. Wynik testu nie powinien być jednak brany pod uwagę jako metoda antykoncepcji, gdyż w tym przypadku może okazać się tak samo mało skuteczna, jak metoda kalendarzykowa.

Obsługa czułej płytki

W każdym opakowaniu, w którym znajduje się test owulacyjny powinna być ulotka z instrukcją jego użytkowania. Test owulacyjny jest bardzo prosty w obsłudze, a badanie poziomu hormonu trwa ok. 5 min. i przebiega podobnie, jak wykonywanie testu ciążowego. Na okrągłe okienko płytki testowej nakłada się kilka kropli moczu i czeka ok. 5 min. Wynik pojawi się w kwadratowym okienku w postaci dwóch, różnie zabarwionych kresek lub jednej. Dwie mocno wybarwione kreski  informują o tym, że owulacja pojawi się za dzień lub dwa. Ważne jest, aby regularnie wykonywać test w określonych dniach cyklu, a momentem najbardziej pewnym jest środek cyklu menstruacyjnego.

Problemy z zajściem w ciążę

Jeśli para nie zaszła w ciążę mimo stosowania testów owulacyjnych i odbycia stosunku płciowego przez kilka miesięcy warto by wybrała się do ginekologa, który przeprowadzi odpowiednie badania w celu diagnozy problemu. Lekarze w celu dokładnego określenia dni płodnych mogą przeprowadzić tak zwany monitoring owulacji polegający na badaniu za pomocą głowicy USG stanu jajeczkowania kobiety.