Jak odświeżyć samochód po zimie? Wszystko, co musisz wiedzieć

Zima nie sprzyja porządnemu dbaniu o samochód. Niskie temperatury, niesprzyjające warunki atmosferyczne, błoto oraz śnieg znacząco to utrudniają. Nic więc dziwnego, że zimą wielu kierowców przymyka oko na różne drobne awarie, czy też delikatnie zużyte elementy. Jednak, kiedy zima dobiega końca, warto znaleźć trochę czasu na zadbanie o swój samochód. Dzięki temu jazda nim stanie się bezpieczniejsza i bardziej komfortowa.

Zacznij od opon

Po zimie należy zmienić opony. Zimowe ogumienie nie sprawdza się powiem przy wyższych temperaturach. Letnie opony zapewnią nam lepszą przyczepność i większą kontrolę nad pojazdem. Jeżeli chcemy założyć opony, które są z nami od jakiegoś czasu, koniecznie sprawdźmy, w jakim stanie jest ich bieżnik. Jeżeli będzie miał mniej niż 3-4 milimetry, konieczny jest zakup nowych opon. Jeśli zaś nasz bieżnik będzie oscylował dokładnie w tym przedziale, w przeciągu miesiąca-dwóch powinniśmy pomyśleć o nabyciu nowych opon.

Skontroluj płyny i wymień wycieraczki

Wiosna to doskonały czas, żeby zajrzeć pod maskę. Koniecznie stojąc na płaskiej powierzchni i mając zimny silnik. Sprawdź, czy w samochodzie są odpowiednie ilości oleju, płynu hamulcowego oraz płynu chłodniczego. Jeżeli któryś z płynów znajduje się poniżej wskaźnika oznaczającego minimalną ilość, należy go dolać. Oprócz tego warto również wymienić płyn do spryskiwaczy. Płyny przeznaczone na lato lepiej usuwają ślady pozostawione przez owady. Dodatkowo, warto wymienić wycieraczki. Gumowe pióra, które podczas zimy narażone były na niskie temperatury oraz szorowanie po zamarzniętej szybie, z pewnością uległy zużyciu. Wycieraczki można wymienić samodzielnie, bez pomocy mechanika.

Układ hamulcowy – udaj się na przegląd

Ze względu na warunki atmosferyczne panujące na drogach podczas zimowych miesięcy, większość elementów układu hamulcowego narażonych jest na działanie soli oraz korozję. Z tego powodu warto sprawdzić stan klocków hamulcowych, tarcz, szczęk i bębnów. Dodatkowo, właściciele starszych samochodów powinni sprawdzić czy sztywne przewody hamulcowe nie uległy korozji.

Posprzątaj swoje auto

Kiedy zima dobiega końca, warto dokładnie posprzątać samochód. Zacznijmy od umycia podwozia. Można to zrobić np. na myjni oferującej specjalny program do mycia podwozia. Następnie warto zająć się nadwoziem. Oprócz standardowego umycia, warto również dokładnie nawoskować samochód. Pamiętajmy również o wnętrzu. Dokładnie odkurzmy auto, umyjmy plastikowe elementy oraz postarajmy się usunąć ewentualną wilgoć, która pojawiła się podczas zimowych miesięcy. Możemy do tego celu użyć higroskopijnego granulatu albo po prostu zostawić samochód z otwartymi drzwiami i oknami na kilka godzin na słońcu.

Stawiaj na produkty wysokiej jakości

Aby cieszyć się w pełni sprawnym samochodem, którym będziemy mogli bezpiecznie i komfortowo jeździć, stawiajmy na produkty wysokiej jakości. Jeżeli preferujemy zakupy w internecie, dobrej jakości produkty możemy znaleźć w iParts.pl (www.iparts.pl). W tym sklepie znajdziemy wszystko to, czego będziemy potrzebować do wiosennych napraw, m.in. wycieraczki, płyny eksploatacyjne, czy też opony.