Jak nawadniać tereny zielone?

jak nawadniać ogród

Warunki pogodowe w Polsce niestety nie sprzyjają naturze. Przeciągające się susze w okresie letnim sprawiają, że pola uprawne, ale też przydomowe ogrody trzeba dodatkowo nawadniać.

Naturalne opady deszczu nie zawsze wystarczają, by utrzymać wilgotność gleby na właściwym poziomie.

Już dawno minęły też czasy, kiedy domownicy podlewali własne ogródki w sposób ręczny. Chyba nikt nie wyobraża już sobie nawadniania roślin czy hodowli owoców i warzyw konewkami bądź wiadrami. Nie jest to wręcz możliwe w przypadku rozległych terenów zielonych – ręczne podlewanie byłoby nie tylko praco-, ale też niezwykle czasochłonne.

Na szczęście, są na to skuteczne sposoby. Nowoczesny rolnik czy ogrodnik, który dba o swoje uprawy, decyduje się na profesjonalne, w pełni zautomatyzowane nawadnianie ogrodu czy pól. Dzięki temu może być pewny, iż kwiaty, klomby, hodowane rośliny innego typu, warzywa czy owoce będą wzrastać przy sprzyjających ku temu warunkach.

Na czym polega profesjonalne nawadnianie terenów zielonych?

Istnieją liczne systemy, dzięki którym możliwym staje się sprawne nawadnianie tak niewielkich ogródków wokół domu jak i rozległych parków, pól czy innych zazielenionych terenów. Producenci tychże systemów oferują nawadnianie kropelkowe czy zraszacze. Istnieje możliwość doboru głowic, dysz czy urządzeń, które będą podlewać zieleń, zgodnie z określonymi parametrami technicznymi, w tym biorąc pod uwagę zasięg i ciśnienie. Nie ma co ukrywać, że systemy te różnią się od siebie także ceną, co może mieć wpływ na ich wybór.

Jedno jest pewne, system nawadniania ogrodów dają ogromny komfort osobom, których obowiązkiem jest dbanie o hodowle roślinne czy dekoracyjne tereny zielony. Podlewanie ich jest praktycznie kwestią automatyczną. Nawadnianie odbywa się według ustawionych parametrów. Co więcej, nowoczesne systemy pozwalają nie tylko na rozprowadzanie wody, ale także środków natryskowych czy nawożenie upraw.

Nawadnianie ogrodu wskazówki

Chociaż inwestycja związana z zamontowaniem systemów nawadniających nie jest mała, to w długim czasie generować będzie znaczne oszczędności. Zraszacze pobierają tylko tyle wody, ile rzeczywiście potrzeba. Nie ma tutaj również wątpliwości, iż podczas nawadniania, kwiaty czy uprawy ulegną zniszczeniu – dobiera się taki rodzaj zraszania, który jest w pełni bezpieczny nawet dla delikatnych kwiatów.

Należy pamiętać, by system nawadniania montować jeszcze przed założeniem ogrodu – jego część zakładana jest przecież pod ziemią. Część naziemną należy natomiast instalować już po posadzeniu roślin czy założeniu trawnika oraz wszelkich elementów małej architektury ogrodowej. Dzięki temu w prosty sposób rozmieścić można zraszacze, idealnie w miejscach niezbędnych do podlewania zieleni.

Ponieważ systemy profesjonalnego nawadniania są niezwykle skomplikowane to nie warto podejmować się prac związanych z jego montażem samodzielnie. Producenci, którzy takowe rozwiązania oferują, dysponują również zespołem profesjonalnych pracowników, którzy chętnie zajmą się pracą zakładania systemów. Dzięki temu, możliwym staje się nie tylko komfortowe użytkowanie urządzeń nawadniających, ale również ustawienie indywidualnych parametrów ich pracy. Co ważne, każdy system nawadniający musi podlegać gwarancji i stałemu serwisowi – w razie awarii fachowcy szybko naprawią usterkę i nie będą one miały wpływu na jakość uprawianych roślin.

Artykuł napisany w oparciu o materiały zawarte na stronie ZadbanyDom24.pl.