Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?

Umiejętność jazdy na rowerze jest przydatna każdego dnia. Chyba nikt nie wyobraża sobie tego, że dziecko nie potrafiłoby jeździć na dwóch kółkach. Dlatego już dzisiaj należy zdać sobie sprawę z tego, że trzeba będzie włożyć w naukę sporo serca i cierpliwości. Dzięki dostępnym na rynku rozwiązaniom nauka jazdy na rowerze jest zdecydowanie przyjemniejsza, niż dawniej.

Co powinni wiedzieć rodzice przed rozpoczęciem nauki jazdy?

Jazda na rowerze posiada szereg zalet. Możemy do nich zaliczyć polepszenie kondycji, poprawę zdrowia, możliwość szybkiego przemieszczania się oraz przyjemność, którą można czerpać z jazdy na rowerze w wolnym czasie. Mnóstwo rodziców zastanawia się od czego zacząć, w jakim wieku powinno być dziecko oraz jaki rower kupić. Tylko po podjęciu odpowiednich decyzji będziemy mieli pewność, że jazda na rowerze okaże się być frajdą, a nie przykrym obowiązkiem.

Od czego rozpocząć kurs nauki jazdy na rowerze?

Niezależnie od wieku dziecka, liczby kółek czy jego zdolności fizycznych najważniejsze dla rodziców powinno być bezpieczeństwo. Przed rozpoczęciem nauki trzeba wyposażyć dziecko w kask rowerowy oraz ochraniacze. Oprócz tego do nauki należy wybierać miejsca spokojne, gdzie nie jeżdżą samochody. Należy również zapoznać malucha z podstawowymi zasadami bezpiecznej jazdy. Mimo młodego wieku jest on uczestnikiem ruchu drogowego i musi mieć świadomość wszystkich zagrożeń, które mogą go spotkać.

Jaki rower dla malucha wybrać na początek?

Do każdego malucha należy podejść indywidualnie oraz ze spokojem, albowiem tylko wtedy nauka będzie przynosiła zadowalające rezultaty. O wiele łatwiej jazdy na rowerze z pedałami jest nauczyć dzieci, które wcześniej miały już styczność z innym typem roweru. Warto zatem przyzwyczajać smyka jak najwcześniej – dla dwuletniego dziecka odpowiedni będzie rower biegowy, który służyć będzie głównie do doskonałej zabawy. Prócz tego posłuży on również do nauki utrzymania równowagi oraz oswoi dzieciaka z rowerem, dzięki czemu łatwiejsza będzie przesiadka na klasyczny rower. Osoby, które nie są przekonane do takiego rozwiązania mogą wybrać rowerek trójkołowy, który również wpłynie na rozwój motoryczny dziecka.

Nauka jazdy na rowerze dla starszaków

Jeśli widzisz, że Twoje dziecko nudzi się już na rowerze „dla dzieci” to najwyższa pora, aby rozpocząć naukę jazdy dwukołowcu. Jeśli dobrze podejdziesz do tematu to nauka okaże się być dobrą zabawą i przygodą. Jeśli zaplanujesz naukę zgodnie z poniższym planem to na pewno Twój maluch wszystko pojmie w maksymalnie kilka godzin.

  1. Wybierz łagodną górkę, najlepiej pokrytą trawą (łagodniejsze skutki upadków). Siodełko ustaw tak, aby dziecko mogło dostać stopami podłoża. Maluch niech wygodnie usadowi się na rowerze i delikatnie podniesie stopy, pomału staczając się w dół (jeśli będzie coś się działo to zawsze ma możliwość zahamowania nogami). Taką czynność należy powtórzyć kilka razy.
  2. Jeśli dziecko już opanuje takie zjazdy to należy przejść do kolejnego etapu, gdzie maluch będzie zjeżdżał z górki trzymając nogi na pedałach. To znowu trzeba powtarzać, aż do momentu, gdy dziecko nie będzie miało problemów.
  3. Kolejno dziecko musi nauczyć się hamować za pomogą hamulca nożnego w momencie dojeżdżania na dół górki oraz sterowania kierownicą. Niech wszystko wykona pomału, lecz dokładnie oraz powtórzy kilka razy.
  4. Jeśli wszystko będzie dobrze opanowane to podnieś smykowi siodełko, dziecko po zjechaniu z górki zacznie samo pedałować.

Podstawy opanowane – czas na trening!