Jak najszybciej ujarzmić biegunkę?

Przyczyn pojawienia się biegunki może być bardzo wiele – w każdym wypadku stanowi jednak problem, który potrafi skutecznie pokrzyżować nasze plany. To nie tylko kwestia komfortu, ale przede wszystkim zdrowia. W jaki sposób skutecznie sobie z nią poradzić?

Dlaczego biegunka może być dla nas groźna?

Wielu z nas biegunka kojarzy się wyłącznie z bólem brzucha i częstszymi wizytami w toalecie. W rzeczywistości to dolegliwość, która sieje spustoszenie w naszym organizmie – i może być dla nas niebezpieczna. Kiedy dotknie nas zapalenie żołądka i jelit, bo tym w rzeczywistości jest biegunka, jesteśmy narażeni na odwodnienie organizmu i utratę elektrolitów. Właśnie dlatego podstawą przeciwdziałania groźnym efektom choroby jest ich uzupełnianie. Pamiętając o regularnym spożywaniu wody mineralnej, w znacznym stopniu redukujemy zagrożenia związane z przebiegiem biegunki. Warto wiedzieć, że pojawienie się tego typu dolegliwości oznacza niekiedy początek infekcji, takiej jak np. salmonelloza – dlatego warto czujnie obserwować wszelkie towarzyszące jej objawy. Jeżeli nie ustąpi po 48 godzinach, konieczna będzie konsultacja lekarska (w przypadku dzieci zaleca się wizytę już po 24 godzinach od wystąpienia pierwszych objawów).

Sprawdzone sposoby na biegunkę

Nawadnianie organizmu to podstawa, ale sama woda nie wystarczy – dlatego warto dodać do niej trochę soli (1 łyżeczka na litr). Jeżeli zależy nam na walorach smakowych, możemy sięgnąć także po elektrolity z apteki. Prawidłowe odżywianie to kolejna istotna kwestia – przede wszystkim unikajmy przy biegunce wszelkich owoców. Wyjątkiem są jagody, zawierające garbniki, które pomogą nam zwalczyć choć część nieprzyjemnych objawów. Produkty absolutnie niesprzyjające pokonaniu dolegliwości to mleko i jego przetwory, napoje gazowane oraz słodycze. Zaleca się także unikanie kawy i alkoholu. Jeżeli biegunka nie daje za wygraną, zawsze możemy sięgnąć po preparaty dostępne w aptekach bez recepty. Najlepszym sposobem jest jednak profilaktyka. Unikajmy spożywania napojów z lodem, surówek, które nie budzą naszego zaufania, i niedogotowanego mięsa – w ten sposób w znacznym stopniu obniżymy ryzyko wystąpienia biegunki.